Jak przygotować się do pracy przyszłości?

fot. Inkubator STARTER

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przyszłość zaczyna się właśnie teraz i dlatego już dzisiaj warto rozwijać u młodzieży kompetencje i umiejętności, które pozwolą jej na wybór satysfakcjonującej ścieżki zawodowej oraz na funkcjonowanie w profesjach, których jeszcze nie ma. O ile same zawody przyszłości trudno jeszcze przewidzieć, to już kompetencje, które powinien posiadać pracownik przyszłości opisywane są w raportach od kilku lat.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wraz z gronem ekspertów przygotował trzecie wydanie „Starter Pack”- fiszek edukacyjnych, tym razem poświęconych kompetencjom przydatnym na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Wydawnictwo „Starter Pack – Praca Przyszłości” składa się z dwóch zestawów fiszek obejmujących tematykę: silne strony osobowości, strategia budowania kariery, wizerunek w sieci, rozmowa rekrutacyjna, priorytety osobiste, społeczny aspekt biznesu, rodzaje działalności, efektywna praca zdalna. Fiszki zawierają wiele wskazówek i praktycznych ćwiczeń przydatnych na zajęciach z doradztwa zawodowego, lekcjach podstaw przedsiębiorczości, godzinach wychowawczych czy na zajęciach dodatkowych np. kółkach medialnych. Proponowane ćwiczenia można wykorzystywać zarówno w szkołach podstawowych (7 i 8 klasa), jak i w szkołach ponadpodstawowych.

Dzięki pakietowi, uczeń będzie rozumiał zasady aktywnego poszukiwania pracy i roli przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pozna także różne formy organizacyjnoprawnych przedsiębiorstw, innowacyjne modele biznesowe i procedury rejestracji działalności gospodarczej. Uczeń będzie umiał wyszukiwać informacje z różnych źródeł, selekcjonować je i analizować. Będzie także potrafił podnosić swoje kompetencje osobiste i społeczne niezbędne na rynku pracy oraz motywować się do pracy. Posiądzie także umiejętność sporządzanie dokumentów aplikacyjnych, dokonywanie autoprezentacji oraz korzystnego prezentowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Uczeń rozpozna również i odróżni działania etyczne od nieetycznych w życiu gospodarczym oraz wskaże przejawy społecznej odpowiedzialności biznesu. – ocenia dr Piotr Kowzan, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki i adiunkt w Zakładzie Dydaktyki i Andragogiki w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

„Starter Pack - Praca Przyszłości” jest trzecim elementem serii. Wcześniej ukazały się „Starter Pack - Praca Przyszłości” oraz „Starter Pack - Edukacja Ekonomiczna”. Kontynuujemy to wydawnictwo, gdyż wiemy, że praktyczne ćwiczenia opracowane przez ekspertów w formie fiszek są chętnie wykorzystywane prze nauczycieli podczas zajęć z młodzieżą – mówi Aleksandra Abakanowicz z Inkubatora STARTER.

Aktualnie materiały edukacyjne „Starter Pack – Praca Przyszłości” są dystrybuowane bezpłatnie w gdańskich szkołach. Szczegółowe informacji o zawartości merytorycznej naszych wydawnictw można znaleźć na dedykowanej stronie: http://www.starter-pack.pl

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie