Wiki Science Competition - konkurs dla fanów fotografii i nauki

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotyka naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii! Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich pasjonatów nauki i fotografii! Na fotografie organizatorzy czekają jeszcze do 20.12.2021.

Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów i fotografek, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych:

1. Ludzie nauki, czyli naukowcy podczas pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii "Kobiety w nauce" czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics)
2. Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
3. Media niefotograficzne, pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3 D, i inne
4. Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które stanowią jedną całość.
5. Natura, czyli organizmy żywe i rośliny - także z ogrodów botanicznych i makrofotografie
6. Astronomia
7. Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Wszystkie zdjęcia i materiały trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej. W roku 2019 wpłynęło z Polski aż 1360 zdjęć, a główną nagrodę w konkursie krajowym, a następnie międzynarodowym otrzymał Polak Marek Miś, za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni.

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł szybko zdobył uznanie i już w 2015 roku zorganizowany został Europejski Konkurs Fotografii Naukowej, który objął osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski).

Więcej o konkursie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Science_Competition_2021 

Regulamin konkursu: https://pl.wikimedia.org/wiki/Regulamin_konkursu_Wiki_Science_Competition_2021

 

(Źródło: Wikimedia Polska)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie