Raport Cwanego Mikołaja 2021

fot. Warsaw Enterprise Institute

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Okres świąteczny to czas wzmożonych wydatków i… dobry moment na refleksję o stanie naszych portfeli. Nie wiemy, skąd Święty Mikołaj bierze pieniądze na prezenty. Wiemy natomiast, skąd pieniądze na prezenty dla swoich obywateli bierze rząd – z ich własnych kieszeni. Warsaw Enterprise Institute przeliczył, ile nowych prezentów od rządu pod choinką znaleźli Polacy w 2021 r. oraz ile zapłacą za tę „hojność” w podatkach.

Okazuje się, że prezenty od rządowego Cwanego Mikołaja kosztowały w 2021 roku każdego pracującego Polaka aż 3761 złotych. To niby mniej niż w zeszłym roku, ale rząd zapowiedział już kolejnych 11 podarków do rozdania w przyszłym. Jego „hojność” niestety nie maleje. W przeciwieństwie do zawartości naszych portfeli…

Przykładowo, w 2021 r. rząd przeznaczył aż 680 milionów złotych na nagrody szczepionkowe dla gmin o najwyższym wskaźniku wyszczepienia oraz nagrody dla zwycięzców loterii szczepionkowej, a także 23 miliardy złotych (sic!) dla emerytów na trzynaste i czternaste emerytury.

Warsaw Enterprise Institute prezentuje już drugą edycję interaktywnego projektu pt. Raport Cwanego Mikołaja, w którym wylicza, ile zapłaciliśmy za prezenty od państwa. Celem raportu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków, która znajduje się na wysoce niezadowalającym poziomie. Z badania przeprowadzonego w 2017 r. dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że tylko niecałe 40 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że źródłem finansowania programów takich, jak 500+ są podatki, które płacą także oni, a nie tylko np. sąsiedzi czy zwolennicy innych partii.

Warto zatem pokazywać, że deficyty budżetowe i dług publiczny to nie są tylko abstrakcyjne pojęcia ekonomiczne, ale realne problemy pustoszące nasze portfele. W czasie pandemii jest to szczególnie istotne, gdyż Polska notuje silny wzrost zadłużenia państwa w relacji do PKB, a to wytworzy presję, by w najbliższych latach podnosić podatki. Rząd nie ma własnych pieniędzy, a darmowe obiady nie istnieją! Zabierze je więc od podatników, a spłacanie długów może trwać pokoleniami.

Na stronie internetowej projektu Raport Cwanego Mikołaja znajdują się szczegółowo rozpisane wszystkie otrzymane w tym roku prezenty od państwa. Warto wiedzieć, za co płacimy!

 

(Źródło: Warsaw Enterprise Institute, opr. red.)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie