Megamisja i Superkoderzy 2022 - zapraszamy do udziału

fot. Fundacja Orange

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Razem w cyfrowym świecie - pod tym hasłem Fundacja Orange zaprasza szkoły z całej Polski do udziału w bezpłatnych programach - MegaMisji i #SuperKoderach. Dzięki tym inicjatywom dzieci i młodzież mogą lepiej poznać i zrozumieć cyfrowy świat. Jest to szczególnie ważne po okresie nauki zdalnej oraz w świetle wydarzeń w Ukrainie i szerzącej się dezinformacji.

Ponad 2 tysiące szkół w Polsce i blisko 56 tys. uczniów wzięło już udział w MegaMisji i #SuperKoderach. Oba programy – zbudowane są tak, by dzieci zdobywały kompetencje cyfrowe w dużej mierze bez użycia ekranów - głównie przez zabawę, refleksję i współpracę. Nauczyciele stają się dla uczniów towarzyszami i mentorami, którzy pomagają im mądrze odkrywać wirtualny świat. To także szansa na budowanie lepszych relacji między rówieśnikami oraz między uczniami a nauczycielem. Co ważne nauczyciele, nie muszą być specjalistami od nowych technologii, bo otrzymują komplet scenariuszy, pomocy dydaktycznych i merytoryczne wsparcie przez cały okres trwania programu. Nie ma też znaczenia, w jakiej placówce pracują nauczyciele, czy szkoła jest duża, czy mała, z miasta czy z terenów wiejskich.

MegaMisja i #SuperKoderzy to inicjatywy całkowicie bezpłatne i wpisujące się w podstawę programową. Zgłoszenia do obu programów przyjmowane są od 6 kwietnia do 16 maja 2022 r. Nauczyciel lub dyrektor powinien wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Zgłoszenia do obu programów należy przygotować oddzielnie. Szczegóły oraz formularze znajdują się na: www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol. Została uruchomiona także specjalna infolinia: +48 502 091 955.

Szkoła może być miejscem, które zadba o zdrowe nawyki cyfrowe dzieci i znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie. Cyfrowe kompetencje to nie tylko obsługa smartfonów i aplikacji. To także umiejętność krytycznego myślenia, refleksji, i współpracy w grupie. Pandemia czy wojna w Ukrainie pokazują – jak ważne jest, żeby dzieci i młodzież rozumiały cyfrowy świat, były w nim bezpieczne i umiały kreatywnie korzystać z technologii - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Na czym polegają programy?

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji kierowany do uczniów klas 1-3. Podnosi kompetencje cyfrowe dzieci, takie jak - krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę. A wszystko to w formie angażującej zabawy, w której dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika.

#SuperKoderzy to lekcje wykorzystujące technologie w klasach 4 - 8 i przy okazji uczące podstaw programowania. Zajęcia #SuperKoderów odbywają się na takich przedmiotach jak historia, język polski, muzyka, matematyka, lekcje przyrody, czyj język obcy. Od września część scenariuszy w programie, będzie dostępna w języku ukraińskim.

Sprawdź, co o #SuperKoderach mówią dzieci i ich nauczycielka:

 

(Źródło: Fundacja Orange)

 

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie