Kolej na młodych!

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ostatnich latach głos młodego pokolenia zaczął wybrzmiewać w Polsce mocniej niż jeszcze dekadę temu. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się inicjatywy, które dotyczą tematów dotychczas zarezerwowanych dla tych dużo starszych (katastrofa klimatyczna, jakość powietrza, edukacja obywatelska, edukacja seksualna i in.). Choć tendencja ta zaczyna nabierać rozpędu, to nadal wydaje się, że dyskurs publiczny w Polsce zdominowany jest przez osoby w średnim wieku z dużych miejscowości. Młodzi mówią – czas na zmiany!

Prawa człowieka, wpływ, edukacja i zdrowie psychiczne – to główne tematy warsztatów dla młodych liderek i liderów (17-25 lat), którzy spotkali się z końcem marca br. w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Do stolicy zjechali działacze w wieku 17-25 lat m.in. z Braniewa, Łomży, Mielca, Poznania, Zawiercia czy Bielska Białej, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w życiu swoich wspólnot poprzez działalność społeczną, wolontariat, zasiadanie w młodzieżowych radach miejskich itp. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję nie tylko zauważyć różnice pomiędzy działalnością społeczną w małych, średnich i dużych społecznościach, ale także dostrzec i wyartykułować to, co jest dla nich wspólne i ważne. Tematami, które wzbudziły największe emocje była edukacja, prawa człowieka, zdrowie psychiczne i wpływ na rzeczywistość.

Warsztaty dla młodych były kontynuacją przedsięwzięć realizowanych przez Fundację Szkoła Liderów, która od lat organizuje projekty rozwojowe dla młodzieży w całej Polsce (Nowi Młodzi Liderzy, Warszawska Akademia Młodych Liderów i in.), a także realizacją celów Ambasady Brytyjskiej, która w ostatnim czasie przygląda się potrzebom młodego pokolenia. Odzwierciedleniem tego jest m. in. raport Next Generation Poland, wydany przez British Council Poland dzięki wsparciu Ambasady, który stał się inspiracją do zorganizowania wydarzenia.

Jak ważne jest dopuszczenie młodzieży do dyskusji o współczesności i tworzenie warunków do zwiększania ich głosu w dyskursie publicznym wie dobrze Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Clunes, która osobiście spotkała się z uczestnikami, żeby móc ich wysłuchać, odpowiedzieć na nurtujące pytania, dowiedzieć się, czego oczekują od decydentów i w jaki sposób Ambasada może wesprzeć młode pokolenie w realizacji bliskich jemu celów.

Dwudniowe warsztaty nie tylko były próbą oddania głosu młodym i uważnego przysłuchiwania się temu czego potrzebują jako pokolenie, jakie mają oczekiwania od przedstawicieli starszych pokoleń, ale także doświadczeniem budującym odporność indywidualną uczestników i uczestniczek oraz pobudzającym motywację do działań społecznych i obywatelskich, opartych na wartościach takich jak: różnorodność, zdemokratyzowanie dostępu do edukacji czy odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Youth next” realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów przy wsparciu Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

(Źródło: Fundacja Szkoła Liderów)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie