Z wizytą na BETT 2009

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
targi nowoczesnej edukacjiJak co roku w styczniu liderzy zastosowań technologii informatycznych i telekomunikacyjnych w nauczaniu spotkali się w Londynie na targach British Education Technology & Training (BETT). Myślą przewodnią tegorocznych targów był program budowy szkół dla przyszłości: kreatywnego nauczania z wykorzystaniem najnowszych technologii edukacyjnych.
 
Targi poprzedziła konferencja ministrów edukacji krajów europejskich. Polskiej delegacji przewodniczył Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W przeddzień otwarcia BETT odbyły się także warsztaty Microsoft Innovative Schools European Workshops. Uczestniczyło w nich ponad 200 osób, w tym przedstawiciele Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu (jedna z nagród za I miejsce w konkursie ”Innowacyjna Szkoła – 2008”. Szkołę reprezentowali: Pan Andrzej Wałęsa – dyrektor szkoły i Pan Dariusz Stachecki – wicedyrektor, lider edukacji informatycznej.

„Uczestnictwo w Europejskich Warsztatach Szkół Innowacyjnych pozwoliło nam zapoznać się z pracą szkół na świecie, wymienić doświadczeniami związanymi ze sposobami wykorzystywania ICT w szeroko rozumianej edukacji – zarówno w procesie dydaktycznym jak i zarządzaniu i administrowaniu szkołą” – mówił Dariusz Stachecki po zakończeniu warsztatów. – „Poznając rozmaite osiągnięcia szkół, mogliśmy określić na jakim etapie zastosowań technologii znajduje się nasza szkoła. Myślę, że mamy w tym zakresie sporo do powiedzenia. Bardzo interesujące były doświadczenia szkół dotyczące pracy grupowej wspomaganej technologią, która w sposób efektywny podnosi jakość pracy, daje uczniom zadowolenie i pozwala osiągnąć sukces. Konkluzją warsztatów była teza, że XXI wiek to wiek e-technologii, edukacji, która staje się transparentna poprzez szeroki dostęp do multimedialnych treści, przenikania się kultur oraz pracy zespołowej zorientowanej na wirtualne społeczności”.

Tradycją stało się, że targi BETT poprzedzone są konferencją ministrów edukacji krajów europejskich. W konferencji uczestniczyła polska delegacja pod kierownictwem podsekretarza stanu w MEN Pana Krzysztofa Stanowskiego. Konferencja „UK Goverment Learning and Technology World Forum” odbywała się w dniach 12-14 stycznia w Queen Elizabeth II Congress Center. Ostatnim punktem konferencji było uroczyste otwarcie targów BETT.

Tegoroczna edycja BETT była już 25 w historii. W jej trakcie prezentowane są najnowsze zastosowania zaawansowanych technologii w edukacji. Swoje propozycje i rozwiązania zaprezentowało ponad 650 wystawców z całego świata. Targi odwiedziło dziesiątki tysięcy gości reprezentujących wszystkie poziomy szkół – od podstawowych po uniwersytety. Przedstawiciele brytyjskiej administracji lokalnej doradzający szkołom przy wydatkach na infrastrukturę informatyczną, nauczyciele z Wielkiej Brytanii i bardzo wielu z innych krajów świata.
 

Przekazując na gorąco swoje pierwsze wrażenia z wystawy BETT 2009 Andrzej Wałęsa (dyrektor Gimnazjum w Nowym Tomyślu) powiedział:
Po raz pierwszy uczestniczyłem w BETT. Jest to rzeczywiście imponujące wydarzenie – ilość wystawców, seminaria i pokazy robią wrażenie. Niezwykle bogata oferta sprzętu edukacyjnego i oprogramowania właściwie dla każdego, choć trzeba powiedzieć, że nie dostrzegłem jakiegoś przełomu technologicznego. Za klasyczne bowiem już dziś trzeba uznać powszechność stosowania tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych czy komputerów przenośnych. Zaprezentowano też rozwiązania dotyczące organizacji klas i ich wyposażenia, które stwarzają warunki mobilności i łatwości „przebudowy” klasy w zależności od potrzeb. Do tego należy dodać bogatą ofertę różnorodnych kamer i wizualizjerów i masę propozycji ciekawego interaktywnego oprogramowania edukacyjnego. Ciekawie, ale też dla mnie potwierdzająco, że w naszej szkole jesteśmy na bieżąco z technologiami edukacyjnymi stosowanymi w tej chwili na świecie. I to jest bardzo dla nas satysfakcjonujące.”

W godzinach popołudniowych w pierwszym dniu wystawy BETT odbyło się spotkanie liderów edukacyjnych (Education Leaders Briefing), w którym uczestniczyło wielu ministrów edukacji, przedstawicieli kierownictwa Microsoft, European Schoolsnet i liderzy programu „Partners in Learning” (w Polsce „Partnerstwo dla Przyszłości”) z wielu krajów. Spotkanie było okazją do kuluarowych rozmów, wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.

Kulminacyjnym momentem briefingu było ogłoszenie współpracy Microsoft z firmami Cisco oraz Intel na rzecz edukacji XXI wieku. Jednym ze wspólnych działań będzie przeprowadzenie szeroko zakrojonego badania, które ma opracować nowe metody mierzenia wyników nauczania w szkołach na całym świecie. Do wspólnej inicjatywy mogą przyłączyć się inne firmy informatyczne, jak również rządy państw oraz instytucje odpowiedzialne za rozwój edukacji. Projekt ten już uzyskał wsparcie merytoryczne ze strony takich instytucji międzynarodowych jak Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rzowju (OECD) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Oceny osiągnięć Szkolnych (IEA).
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie