4 czerwca br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się Gala Olimpiady Przedsiębiorczości. W obecności wiceminister Krystyny Szumilas (MEN) laureatom i ich opiekunom merytorycznym uroczyście wręczono nagrody rzeczowe i stypendia. Czekają na nich ponadto specjalne uprawnienia i indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce.
Nagrodzono również szkoły, w których uczą się laureaci. Otrzymały one pakiety publikacji, zaś dyrektorzy - podziękowania od Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.
W zakończonej właśnie IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości uczestniczyło blisko 20 tys. uczniów z ponad 1000 szkół w Polsce. 25 najlepszych zawodników oraz ich opiekunowie merytoryczni spotkali się na uroczystości wręczenia dyplomów i nagród. Hasłem przewodnim IV edycji olimpiady było: „Współczesne zarządzanie – koncepcje i metody”.
"Zdaliście dzisiaj bardzo ważny egzamin, odbieracie nagrodę za przedsiębiorczość. To, że możemy was dzisiaj nagradzać, to efekt tego co się zdarzyło 20 lat temu, dokładnie 4 czerwca. Wtedy też ludzie zdawali pewien egzamin i zdali go dobrze." – powiedział Radosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. "Macie wielką wiedzę na temat przedsiębiorczości, ale jednego i wy i wszyscy inni Polacy musimy się jeszcze nauczyć: jak chwalić się swoim sukcesem, jak go pokazywać, jak go promować, jak świętować. Zatem świętujcie swój sukces, chwalcie się nim, promujcie go i budujcie na nim swoją przyszłość."
Zdaniem dr Jacka Bartkiewicza, prezesa zarządu Banku BGŻ, młodzież poprzez sam start w olimpiadzie udowodniła posiadanie ducha przedsiębiorczości. "Z pewnością niektórzy z was już w trakcie studiów spróbują zmierzyć się z działalnością gospodarczą, bo ludzie przedsiębiorczy nie mają czasu czekać. To symboliczny dzień – 20 lat po słynnych wyborach dostajecie nagrody, myślę, że zapamiętacie tę datę do końca życia." – dodał Bartkiewicz.
W trakcie uroczystości odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: dr Jacka Bartkiewicza, prezesa zarządu Banku BGŻ, fundatora stypendiów dla laureatów, prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PricewaterhouseCoopers, dr. Wiesława Rozłuckiego, pierwszego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Andrzeja Sadowskiego, wiceprezesa Centrum im. Adama Smitha.
Paneliści w swoich wypowiedziach koncentrowali się na ocenie stanu przedsiębiorczości w Polsce po 20 latach gospodarki rynkowej oraz na tym, jaki jest jej obraz na tle przedsiębiorczości na świecie. Omawiano również bariery przedsiębiorczości i sposoby ich przezwyciężania. "Przedsiębiorca musi być innowacyjny, mieć apetyt na ryzyko i zdolność realizacji." – podkreślił Wiesław Rozłucki.
Pierwszą osobą, która odebrała dyplom i nagrody, był zwycięzca zawodów − Konrad Bąbliński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, kolejnymi: Paweł Czarnecki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni i Michał Lubaś z LXIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
"Każdy kolejny etap olimpiady był przygodą, a rozwiązywanie każdego kolejnego zadania olimpijskiego sprawiało satysfakcję." – powiedział Konrad Bąbliński. "Nauka przedsiębiorczości to tak naprawdę nauka życia, a szkoły, które startują w olimpiadzie, dzięki temu mają uczniów, którzy potrafią lepiej sobie radzić z problemami codziennego życia." – zaznaczył Patryk Araszkiewcz, który przygotowywał zwycięzcę do zawodów. "Praca z olimpijczykami to wielka satysfakcja."
Na zwycięzców i ich opiekunów merytorycznych, którzy wspierając swoich uczniów w przygotowaniach, przyczynili się do ich sukcesu, czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe: laureaci miejsc 1−5 i ich opiekunowie otrzymali wysokiej klasy notebooki, laureaci miejsc 6−15 i ich opiekunowie – palmtopy, zaś laureaci miejsc 16−25 i ich opiekunowie − aparaty fotograficzne.
Ponadto, dzięki mecenatowi Banku BGŻ, laureaci wszystkich 25 miejsc zostali uhonorowani stypendiami w wysokości 5 000 zł. Pieniądze zostały przekazane na bezpłatnie prowadzone rachunki osobiste w Banku BGŻ, do których zostały wydane karty płatnicze. W ramach kont osobistych dedykowanych młodzieży pomiędzy 13 a 18 rokiem życia Bank udostępnia Konto Maax, w ramach którego użytkownik może realizować przelewy, zlecenia stałe, wpłaty i wypłaty, korzystać z kredytu odnawialnego. Ponadto, posiadacz rachunku objęty jest bezpłatną ochroną ubezpieczeniową. Drugie konto - Plan Student, dedykowane studentom i uczniom szkół policealnych i maturalnych w wieku od 18 do 26 lat, posiada podobny, szeroki zakres usług. Właściciele kont mają dostęp do swojego rachunku za pośrednictwem eBGŻ (bankowość internetowa) i TeleBGŻ (bankowość telefoniczna). Do ich dyspozycji pozostaje ponad 2700 bezpłatnych bankomatów.
Czytaj dalej...
Warto podkreślić, że współorganizatorzy Olimpiady, pięć najlepszych uczelni ekonomicznymi w Polsce: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz Akademia Ekonomiczna w Katowicach, przewidzieli ponadto indeksy lub znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia i dla laureatów i dla finalistów.
Przedstawicielom szkół laureatów przekazano listy gratulacyjne od Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza. Szkoły te otrzymają też pakiety publikacji oraz roczne prenumeraty „Harvard Business Review Polska” i „Media&Marketing Polska” (o wartości łącznej do 1,5 tys. zł), które wzbogacą szkolne biblioteki i pomogą przyszłorocznym olimpijczykom w przygotowaniach do zawodów. Nagrodę specjalną Olimpiady – tablicę interaktywną Interwrite Board 1077 − otrzymała Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości. Odebrał ją z rąk Kanclerza SGH Bolesław Majerowicz, wicedyrektor szkoły. Wartość tegorocznych nagród: stypendiów, nagród rzeczowych oraz wspomnianych publikacji to blisko 225 tys. zł.
W czasie uroczystości ogłoszono hasło V edycji Olimpiady: „Marketing w przedsiębiorstwie – mechanizmy, instrumenty, strategie”, które zostało entuzjastycznie przyjęte zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów.
Olimpiadę organizuje Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma uczelniami ekonomicznymi w Polsce: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz Akademią Ekonomiczną w Katowicach. Uczelnie te przewidziały znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia dla finalistów i laureatów. Celem olimpiady jest promocja przedsiębiorczości oraz wzmacnianie wśród młodzieży postaw i zachowań przedsiębiorczych. Program obejmuje zagadnienia z pogranicza ekonomii, psychologii i praktyki biznesowej. Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.
Inicjatywę wspierają: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja BGŻ, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Kolo Naukowe Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH. Mecenasem programu stypendialnego jest Bank BGŻ SA. Patronat medialny nad Olimpiadą objęli: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, Polski Portal Edukacyjny Interklasa, portal Nauka.pl oraz NBPortal.