Najlepsze blogi i wiki 2011

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edublog to platforma blogowa dedykowana szkołom, która zapoczątkowała w 2004 r. inicjatywę nagradzania najlepszych edukacyjnych witryn społecznościowych nagrodą Edublog Awards. Cel przyznawania nagród jest prosty – promować i demonstrować, w jaki sposób media społecznościowe mogą służyć edukacji na każdym z jego etapów.(C) Apple

Ważne, że nominować blog i zagłosować może każdy – tak więc konkurs ukazuje naprawdę wartościowe i mające już swoją widownię witryny edukacyjne (anglojęzyczne). Wśród nagrodzonych w 2011 pojawili się weterani tej nagrody, jak Rychard Byrne i jego Free Technology for Teachers w kategorii Najlepszy blog o edukacyjnych technologiach. Istnieje także kategoria Nowy blog edukacyjny – tu wśród zwycięzców znaleźli się akademicki nauczyciel matematyki (http://www.techwithintent.com/), logopeda ze szkoły podstawowej (http://speechroomnews.blogspot.com/) czy nauczycielka plastyki (http://drydenart.weebly.com/fugleblog.html).

Wejście na każdą z nagrodzonych stron przyprawia o zawrót głowy. Pomysłowość edukatorów w połączeniu z niezliczoną ilością programów, gier, wideo, podcastów – słowem z dobrodziejstwem nowych technologii i internetu – daje prawdziwą mieszankę wybuchową w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nagrodzone blogi dotyczą bardzo różnych dziedzin i etapów kształcenia. Wielu nauczycieli i wykładowców może podpatrzeć więc, w jaki sposób laureaci konkursu podnoszą efektywność i efektowność swoich zajęć.

Istnieje też kategoria na najlepsze bezpłatne narzędzie internetowe. W tym roku na pierwszym miejscu uplasował się ClustrMaps, który służy do stworzenia widżetu mapy, na której w czasie rzeczywistym pokazują się punkty oznaczające, z jakich krajów i miast pochodzą odwiedzający naszą stronę. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się bardzo popularne: Glogster i Edmodo. Ten pierwszy służy do tworzenia interaktywnych, łatwo edytowalnych i zabawnych plakatów online, drugi natomiast jest rodzajem serwisu społecznościowego ściśle dedykowanego szkołom, który służy do dzielenia się informacjami między nauczycielem, uczniem a rodzicem, wspólnego uczenia się, rozwiązywania quizów, przypominania o ważnych wydarzeniach.

Osobną kategorią nagród jest edukacyjna strona wiki. O tym, czym jest wiki, pisaliśmy w Edunews.pl już kilkakrotnie (zobacz Wiki w edukacji). W skrócie – jest to witryna internetowa, najczęściej bezpłatna, którą możemy w prosty sposób edytować samodzielnie lub z grupą osób. Bez trudu opublikujemy w niej linki, embedujemy filmy, kalendarze, prezentacje, stworzymy przestrzeń do wymiany opinii i współpracy. Ma ona zastosowanie zwłaszcza przy grupowych projektach, służyć też może nauczycielowi jako repozytorium materiałów, tekstów, źródeł z dziedziny wiedzy, której uczy. Największą zaletą wiki jest możliwość jej „rozrastania” się dzięki zapraszaniu do współredagowania kolejnych użytkowników, np. innych nauczycieli, studentów czy uczniów.

Wiki, która otrzymała w 2011 r. pierwsze miejsce, to dzieło angielskiego nauczyciela Martina Burretta - ICTmagic wiki. To imponujący i inspirujący zbiór zasobów dla ucznia i nauczyciela. Podsuwa on więcej pomysłów i narzędzi, niż bylibyśmy w stanie wypróbować i użyć, a jak pisze autor, wszystko zaczęło się od dzielenia się ulubionymi programami ze współpracownikami ze szkoły. Udostępnia on swoją wiki jako platformę pracy dla swoich uczniów – tworzą oni tematyczne podstrony, publikując filmy, historie, animacje, zeskanowane rysunki i zdjęcia.

Drugie miejsce zajęła wiki Roberta Maloya z Uniwersytetu Massachusetts Amherst. Jego zasoby dla nauczycieli historii zaczęły tworzyć się jako część zajęć ze studentami w 2006 roku. Następnie, według najlepszej tradycji wszystkich wielkich wiki, rosła dzięki połączonym wysiłkom uczniów profesora Maloya, we współpracy z wieloma nauczycielami wszystkich szczebli edukacji oraz studentów z całego świata. Powstała wiki bogata w informacje, multimedia i odnośniki dla wszystkich zainteresowanych nauczaniem lub nauką historii.

W nominacjach do nagrody znalazła się także wiki Educational – Blogging nauczycielki szkoły podstawowej, Lindy Yollis, która zachęca do prowadzenia blogów z uczniami (nota bene otrzymała ona nagrodę w kategorii Najbardziej wpływowy blog o tej samej tematyce). W witrynie znajdują się informacje dla początkujących i zaawansowanych w blogowaniu edukacyjnym. Dzięki filmikom, stworzonym wspólnie z uczniami, ukazuje ona korzyści z używania narzędzi społecznościowych. Dzieci tłumaczą, że uczą się pisania, czytania, komentowania, tworzenia zdjęć i filmów, zamieszczania multimediów na stronie, a także... geografii – korespondują bowiem z rówieśnikami z innych krajów. Jeśli więc ktoś szuka dobrego wzorca, jak używać blogów w swojej klasie, tu znajdzie rzetelny, praktyczny i przystępny tutorial.

Warto podpatrywać pracę zagranicznych nauczycieli, których największą pasją jest dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami z jak najszerszym gronem odbiorców. Zawsze można potem coś w Polsce podobnego rozpocząć. Oczywiście, jeśli znajdą się i u nas tacy prawdziwi entuzjaści edukacji.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie