E-zasoby edukacyjne dla ucznia i nauczyciela (1)

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Treści edukacyjnych w języku polskim w internecie przybywa z każdym dniem – więc musimy chyba już przestać narzekać, że ich jest za mało, a zacząć lepiej wykorzystywać te, które są już dostępne. W poniższym zestawieniu wybraliśmy tylko te największe zasoby, które naszym zdaniem wyróżniają się już na tle innych. Można w nich już znaleźć wiele materiałów, w zasadzie na każdy przedmiot, ale co bardziej istotne, dają one też możliwość twórczej pracy z uczniami i realizacji projektów.

Zachęcamy do przetestowania i korzystania (kolejność alfabetyczna):

Khan Academy Polski - polska wersja jednego z największych światowych zasobów edukacyjnych, rozwijana przez Fundację Edukacja dla Przyszłości. Zgamifikowany system inspirujący samodzielne uczenie się z różnych obszarów nauki, oparty o krótkie filmiki (tzw. pigułki wiedzy - knowledge pills) omawiające bardzo wąskie zagadnienie, które dodawane są do kanału w YouTube. Przyswojenie i sprawdzenie wielu “atomowych” lekcji daje rzetelną wiedzę z danego zakresu, a w dodatku można wielokrotnie powracać do treści, których się nie zrozumiało.

LearningApps.org - jeden z najbardziej interaktywnych serwisów edukacyjnych w sieci, z jednej strony zawierający olbrzymie zasoby edukacyjne (także w języku polskim, tworzone przez polskich nauczycieli: http://learningapps.org/), a z drugiej strony bezpłatna platforma do tworzenia interaktywnych mini-gier komputerowych (typu puzzle, wykreślanki, memory, wisielec, milionerzy, dobieranki, itp.), które mogą być osadzane w innych serwisach twórców (np. szkolnych blogach i stronach www). Do bezpośredniego wykorzystania na lekcji (np. na tablicy interaktywnej).

Narodowe Archiwum Cyfrowe - jest centralnym archiwum państwowym i należy do sieci archiwów w Polsce (http://www.nac.gov.pl). Gromadzi, opracowuje, konserwuje oraz udostępnia archiwalia takie jak zdjęcia, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. W zbiorach fotograficznych NAC znajduje się ponad 15 milionów zdjęć, zbiór nagrań dźwiękowych liczy około 30 tysięcy jednostek z lat 1919-2007, zaś zbiór filmów około 2,4 tysiąca tytułów z lat 1928-1993. Wiele z nich może być wprost wykorzystanych na zajęciach szkolnych.

NBPortal.pl - portal edukacji ekonomicznej prowadzony przez Narodowy Bank Polski i wspierający nauczycieli szkół ponadpodstawowych w obszarze ekonomii, finansów osobistych i przedsiębiorczości (http://www.nbportal.pl). Zawiera dziesiątki darmowych opracowań, scenariuszy lekcji, gier, zabaw, komiksów dotyczących szeroko rozumianej tematyki ekonomicznej, którą warto rozwijać od szkoły podstawowej aż po studia (dziś rozumienie zjawisk ekonomicznych jest niezbędne, aby nie popaść w finansowe tarapaty).

Ninateka (Ninateka EDU) - pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce (http://ninateka.pl/edu). Gromadzi nie tylko materiały audiowizualne, które są świetnym wprowadzeniem w świat mediów, filmu, animacji, kultury i sztuki, ale także gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli i ćwiczenia. Są to materiały całkowicie bezpłatne, ale dostępne dla nauczycieli jedynie po rejestracji.

Polona - nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej (http://polona.pl). Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwoli również prezentować zbiory innych instytucji kultury. Zasoby Polony pozwalają niezwykle wzbogacić zajęcia szkolne z wielu przedmiotów, szczególnie tych związanych z historią i kulturą Polski.

Scholaris - polski, darmowy, olbrzymi serwis edukacyjny z gotowymi materiałami do zastosowania na lekcji, podziałem na przedmioty i etapy edukacyjne (http://www.scholaris.pl/) prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Kolejne treści są sukcesywnie dodawane. Scholaris jest skierowany do nauczycieli wszystkich etapów edukacji (od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych), ale także do uczniów, którzy w ciekawy i nowoczesny sposób chcą pogłębiać swoją wiedzę. Obecnie portal zawiera prawie 28 tysięcy interaktywnych materiałów, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów lekcyjnych, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy etc. Oferuje zasoby dostosowane do różnych potrzeb dzieci i młodzieży, w tym także zasoby pomocne w edukacji 3, 4, 5 i 6-latków. Niektóre z zasobów gotowe do pobrania, wydruku w PDF lub osadzenia w Sieci.

Wolne Lektury - biblioteka internetowa czynna 7/24, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo (http://wolnelektury.pl/). W jej zbiorach znajduje się ponad 3100 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie