Nauczanie otwarte znów staje się coraz bardziej powszechne, po szczycie popularności nauczania na odległość (ODL) w latach 90. ubiegłego wieku. W związku ze zmianami społecznymi, technologicznymi i zmianami w życiu zawodowym, edukacja uległa globalizacji, a z nauczania otwartego korzysta obecnie więcej osób, niż kiedykolwiek wcześniej. Najważniejsze pytanie brzmi: jak wdrażać ten rodzaj nauczania, aby osiągać najlepsze wyniki?
W ostatnich latach podjęto liczne inicjatywy w tym zakresie. Tocząca się debata na temat otwartych zasobów edukacyjnych doprowadziła do przyjęcia Deklaracji Paryskiej dotyczącej Otwartych Zasobów Edukacyjnych (OER) na kongresie UNESCO. W 2013 Komisja Europejska wydała komunikat „Działania na rzecz otwartej edukacji” zalecający „innowacyjne nauczanie i uczenie się dla wszystkich dzięki nowym technologiom i otwartym zasobom edukacyjnym”. W tym roku na wspólnych warsztatach Międzynarodowej Grupy na rzecz Otwartych Badań i Edukacji (ICORE) i Konsorcjum Otwartej Edukacji (OEC) na międzynarodowej konferencji LINQ w 2014 zatwierdzono „Deklarację z Krety” postulującą ponowne ustanowienie otwartości zasobów edukacyjnych jako stanu wyjściowego.
Obecnie w wielu systemach i sektorach kształcenia w całej Europie wprowadza się nauczanie otwarte, dzięki flagowym inicjatywom, takim jak Open Discovery Space i Inspiring Science Education, które obejmują wszystkie 28 państw członkowskich UE i kraje spoza Unii. W najbliższych latach koncepcja ta zostanie zweryfikowana, potencjalne korzyści zostaną uwidocznione i ocenione, co będzie wymagało położenia nacisku na oszacowanie, certyfikację, a w szczególności na kluczowy wymiar nauczania otwartego, jakim jest jakość. Obecnie wizja nauczania otwartego jest wdrażana i zmieniana, tak aby stworzyć system kształcenia, który łączy innowacyjność z jakością (Stracke 2014).
Niniejsze wydanie eLearning Papers zawiera szereg artykułów i raportów, których autorzy dogłębnie analizują dziedzinę związaną z oceną, certyfikacją i zapewnieniem jakości w zakresie nauczania otwartego. Opracowania te dają całościowy obraz tego, co się obecnie dzieje na polu nauczania otwartego.
Przeczytaj artykuły w numerze 40 eLearning Papers. Skrót w języku polskim.
Całość numeru (PDF) dostępna jest w języku angielskim.
eLearning Papers jest częścią portalu OpenEducationEuropa.eu. Portal ten jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promowanie wykorzystania technologii multimedialnych i internetu w edukacji szkolnej, wyższej i ustawicznej. Licencja CC-BY 3.0 Unported.
Ostatnie komentarze
Bardzo dziękuję za cenny komentarz.
Jestem w pewnym sensie Pana "studentem" ...