Nie chcemy wracać do szkoły

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

e-learningPrzeważająca większość młodych Amerykanów, gdyby mieli ponownie rozpoczynać naukę, skorzystałaby raczej z różnych form kształcenia online. Wyniki badań portalu eLearners.com wskazują, że e-learning cieszy się w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością i zaufaniem. Jest to zarazem trend globalny, o czym świadczy rozwój e-learningu w innych krajach.

 

Popularność e-learningu nie jest jedynie trendem amerykańskim – jest to zauważalne także w Europie i innych częściach świata, a dowodem tego jest ciągle rosnąca liczba studentów kursów edukacji formalnej i nieformalnej za pośrednictwem Internetu. W Polsce na przykład wielką popularnością cieszą się kursy e-learning edukacji ekonomicznej zamieszczone w www.NBPortal.pl. W 2007 r. skorzystało z nich już około 75 tys. osób.

Kiedy eLearners.com zapytał dorosłych Amerykanów co by wybrali – powrót do szkoły, czy edukację online, zdecydowana większość wybrała to drugie. 60% respondentów wolało edukację w miejscu i czasie dla nich odpowiednich niż przymus edukacji szkolnej. Dla osób w wieku 18-24 lat odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 80%. W Stanach Zjednoczonych zwolenników e-learningu przybywa z każdym rokiem. Według The Sloan Consortium od 2003 liczba uczestników (płatnych) kursów e-learning wzrosła z 2,3 miliona do 3,2 miliona osób w 2007 r.

Rozwój nowych technologii i form komunikacji przyczynia się do rozwoju e-learningu, ponieważ tworzone są coraz atrakcyjniejsze i bardziej funkcjonalne narzędzia edukacyjne. Poprawa jakości kształcenia na odległość przyczynia się do wzrostu zaufania użytkowników do różnych form kształcenia na odległość. Eduventures, firma badająca trendy w edukacji, szacuje, że w 2010 r. co dziesiąty student amerykański będzie studiował online.

„Nie ma wątpliwości, że nadszedł czas edukacji online. Z każdym rokiem ta forma dokształcania i doszkalania jest lepiej akceptowana i częściej poszukiwana przez osoby chcące się rozwijać” – mówi Andrew Gansler, szef eLearners.com. „Dane uzyskane z badań oraz fakt, że obecnie ponad 1,6 miliona studentów zapisało się na kursy edukacyjne w całości prowadzone zdalnie, potwierdza, że e-learning jest dziś jedną z najpopularniejszych form edukacji.”

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie