Większość projektów edukacyjnych realizowanych w szkołach i na uczelniach może być wzbogacona dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych, Dotyczy to również projektu gimnazjalnego. Racjonalne włączanie nowoczesnych technologii w proces zarządzania projektem ma istotny wpływ na zwiększenie jakości komunikacji i skuteczności działań.
Wszystkie etapy realizacji projektu gimnazjalnego mogą być efektywnie wspierane przez różne narzędzia informatyczne, tak w pracy uczniów, jak i nauczyciela. Inne narzędzia przydadzą się na etapie wybrania tematu projektu, jeszcze inne przy określeniu celów i zaplanowaniu etapów realizacji projektu, wykonaniu zaplanowanych działań i publicznego przedstawienia wyników.
Zobaczmy, jakie narzędzia są do dyspozycji ucznia i nauczyciela – prezentację przygotowała Dorota Janczak z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie:
Wydaje się, że główną barierą wstrzymującą nauczycieli przed szerszym wykorzystaniem narzędzi nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych jest brak wiedzy o tych narzędziach (a dokładnie konkretnych informacji o ich praktycznym zastosowaniu w praktyce szkolnej), oraz niska aktywność w poszukiwaniu nowych metod pracy (mała potrzeba eksperymentowania?). Może dzięki projektowi uczniowskiemu w gimnazjum nauczyciele przełamią tę barierę i razem z uczniami zaczną poszukiwać metod realizacji programu przy wykorzystaniu dobrodziejstw nowych technologii.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)