Filozofia i kultura pracy online, czyli nearpodowe wariacje i kreacje

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nearpod to platforma, która najlepiej sprawdziła się w moich działaniach edukacyjnych podczas nauki zdalnej. Znałam i wykorzystywałam to narzędzie już kilka lat przed pandemią, jednak dopiero w sytuacji zamknięcia i wymuszonej pracy online dla wszystkich w systemie - uświadomiła mi, jak ważnym aspektem jest monitorowanie zaangażowania uczniów w czasie rzeczywistym oraz planowanie lekcji i jej organizację według zasad pomagających w indywidualizacji nauczania.

Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z prowadzenia lekcji z Nearpodem.

Po pierwsze, ważnym aspektem każdej lekcji powinien być element SEL (ang. socio-emotional learning), czyli zadbanie o kompetencje społeczno-emocjonalne. Pytanie o samopoczucie i nastawienie zawsze dają nam szerszy obraz grupy, z którą mamy pracować. Taka krótka aktywność wprowadza dobra pozytywną atmosferę i często rozładowuje trudne emocje.

Po drugie, korzystając z Nearpoda - stawiajmy na minimalizm formy. Bez zbędnych rozpraszaczy, efektów WOW! i dodatkowych bodźców. Jeden dobrze nazwany cel lekcji wystarczy! Po drugie ilość slajdów w naszej lekcji - nie przesadzajmy! Zbyt duża ilość slajdów spowoduje zbyt szybkie tempo prowadzenia lekcji, co w efekcie przełoży się na efektywność pracy klasy. Pięć slajdów z kilkoma nearpodowymi aktywnościami w zupełności wystarczy

Po trzecie - wykorzystajmy metodologię 5E proponowaną przez nearpodowych edukatorów. Jet to technika porządkująca nam nauczycielom proces edukacyjny (dla zainteresowanych opis w jęz. angielskim) i warto ją przenieść na własny warsztat pracy: Engage (włącz się) / Explore (badaj) / Explain (wyjaśnij, ale w sposób aktywny) / Extend (poszerz) / Evaluate (wyciągnij wnioski).

Po czwarte - pamiętajmy, że jedyną stałą jest zmiana i nasze lekcje możemy, a wręcz powinniśmy ciągle modyfikować i dostosować do okoliczności oraz do grupy, z którą pracujemy.

Zapraszam na moje wystąpienie na INSPIR@CJACH 2021:

Dziękujemy Mateuszowi Łyskowi za skecznotkę do wystąpienia:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2021 odbyła się w Warszawie w dniach 25-26 września 2021 r. Uczestniczyło w nich blisko 300 nauczycieli z całego kraju. Organizatorami były: Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! i Edunews.pl. Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP.
Partnerzy: Amazon, Samsung, Cartoon Network, Learnetic, Skriware, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, ZłotyNauczyciel.pl, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wszystkim Partnerom dziękujemy za wsparcie tego wydarzenia edukacyjnego.

 

Notka o autorce: Marta Florkiewicz-Borkowska jest laureatką tytułu Nauczyciel Roku 2017. Nauczycielka języka niemieckiego i zajęć rozwijających kreatywność w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Trenerka edukacyjna, tutorka, dyplomowana arteterapeutka i trenerka treningu umiejętności społecznych. Autorka publikacji i materiałów edukacyjnych dotyczących nowoczesnych technologii i arteterapii w edukacji. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie