O skutecznym nauczycieli nauczaniu

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak przekonać nauczycieli do nowoczesnych metod nauczania? W jaki sposób zachęcić ich do wypróbowania (nieznanych lub mało im znanych) technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) na swoich zajęciach? Może po prostu trzeba na chwilę dać im szansę stać się uczniem w takiej nowoczesnej klasie?fot. Fabryka Przyszłości, Tarnów

To wnioski, które wyciągnęłam po cyklu szkoleń dla nauczycieli (4 x 6 godzin) w ramach Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, których celem było zapoznanie z najnowocześniejszymi metodami w edukacji z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szkolenia odbyły się w nowo otwartej Fabryce Przyszłości w Tarnowie. Już samo miejsce zachęca do tego, żeby się w nim szkolić. Nowocześnie wykończone wnętrze z pufami, w których można się wygodnie rozsiąść, to zupełnie inna przestrzeń niż ta, w której pracuję na co dzień.

Czasami wchodzi ktoś z ulicy i pyta, co się tu znajduje. Wychodzi zdziwiony, że to miejsce poświęcone celom edukacyjnym. Edukacja przecież nie kojarzy się z czymś atrakcyjnym. Okazuje się jednak, że może taka być. Nawet powinna!

fot. Fabryka Przyszłości, Tarnów

Pierwsza część szkoleń poświęcona była najnowocześniejszym trendom w edukacji. Po zapoznaniu się z odwróconą klasą, metodą problemową, nauczaniem hybrydowym, gamifikacją oraz metodą projektu opracowywaliśmy w grupach pomysły, w jaki sposób można by je wdrożyć w nauczanie naszych przedmiotów.Trenerzy przy okazji zapoznawali nas z narzędziami TIK, które można wykorzystać stosując ww. metody.

Najlepszy jednak okazał się ostatni warsztat, podczas którego trenerzy zaprezentowali nam, jak to wszystko działa w praktyce i jakie może być absorbujące z perspektywy ucznia. Podzielili nas na 4-osobowe grupy i kazali pracować według najnowocześniejszych trendów w edukacji. Dostaliśmy listę mini projektów do zrealizowania (np. założenie kręgu w Google+ lub grupy na Facebooku, nakręcenie krótkiego filmiku i umieszczenie go na Youtube, stworzenie screencasta, wrzucenie na Youtube i udostępnienie innym, stworzenie prezentacji, opracowanie koncepcji gry edukacyjnej itp). Wszystkie wykonane zadania musieliśmy oczywiście dokumentować w udostępnionym formularzu. Całość była dodatkowo zgamifikowana – za każde wykonane zadanie dostawaliśmy punkty, które wyświetlały się nam na ustawionych licznikach.

Jaki był efekt? Pracowaliśmy tak, że aż zapomniałam o potrzebie wypicia kawy (u mnie to nie do pomyślenia:), uczyliśmy się od siebie nawzajem – trenerzy byli tylko mentorami i przewodnikami (tak jak to powinno wyglądać w nowoczesnej szkole), uczyliśmy się współpracy w zespole i ogólnie wyciągnęliśmy z tego szkolenia 10 razy więcej niż gdyby nam ktoś opowiadał o tym wszystkim stosując metodę podawczą. Pomimo to, że większość prezentowanych metod i narzędzi była mi znana, po takiej dawce inspiracji i pozytywnej energii, już tworzą mi się w głowie pomysły, w jaki sposób zmodyfikować swoje lekcje. Inni uczestnicy również poszli zarażać TIK w swoich szkołach.

fot. Fabryka Przyszłości, Tarnów

Organizatorem projektu Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej jest Stowarzyszenie Miasta w Internecie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt obejmuje szkoleniami 72 nauczycieli z Małopolski – polonistów, anglistów, nauczycieli geografii oraz matematyki.

Notka o autorce: Dorota Uchwat-Zaród jest nauczycielką języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie i członkiem grupy SuperBelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w Blogu SuperBelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka; licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie