Aktywności na start, czyli rodzinna nauka kodowania

fot. Mistrzowie Kodowania

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kreatywne spędzanie czasu wolnego to wyzwanie dla niejednego rodzica. Gdy czasami brakuje nam pomysłów na zabawy z dziećmi warto wykorzystać to, co akurat mamy pod ręką. Aktywności na Start to pierwszy poradnik dla rodziców przygotowany przez Mistrzów Kodowania, mający na celu przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu programowania, podczas wspólnych zabaw.

Weźmy popołudniowy deser. Na co mamy ochotę? Czy wiemy, jak ten deser wykonać? Czy mamy wszystkie składniki? Czy są składniki, które nas uczulają, których powinniśmy unikać? Czy musimy odwiedzić sklep? Na te pytania odpowiadamy sobie bezwiednie za każdym razem gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Takie pozornie zwykłe aktywności mogą także stać się okazją do wytłumaczenia zasad programowania. Więcej przykładów z życia zebrano w poradniku Aktywności na Start, wydanym przez Samsung. W ciągu ostatnich 6 lat Mistrzowie Kodowania zrewolucjonizowali myślenie o programowaniu wśród najmłodszych. Program rozwijał się w szkołach stając się platformą wymiany doświadczeń nauczycieli i budując ich społeczność. Teraz czas na rodziców, którzy chcą wspólnie z dziećmi spędzać czas.

Odkrywanie świata programowania może być okazją do wspólnego spędzania czasu. Dzieci uwielbiają eksperymentować, stawiać pytania i poszukiwać odpowiedzi. Jeszcze większą radość sprawia im, gdy w tych odkryciach towarzyszą rodzice. Doświadczenie i wiedza zgromadzona w programie Mistrzowie Kodowania teraz trafi do domów. Dzielimy się pomysłami na wspólne rodzinne zabawy i pokazujemy, jak tą drogą uczyć umiejętności współpracy, logicznego myślenia i kreatywności. – mówi Magdalena Olborska, CSR Manager Samsung Polska.

Każda z przedstawionych w Poradniku aktywności nawiązuje i tłumaczy analogie ze światem programowania, dzięki czemu pozwala lepiej zrozumieć zasady w nim panujące. W dwunastu rozdziałach zostały zebrane i zilustrowane zabawy z dokładnym opisem co przygotować i jak je przeprowadzić.

Autorką poradnika jest Karolina Żelazowska, trenerka i członkini Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, nauczycielka z wieloletnim stażem. – W poradniku chcemy pokazać, że rodzice nawet jeśli sami nie potrafią programować, będą mogli razem z dziećmi odkrywać zasady, które dokładniej poznają na dalszym etapie edukacji. Praktyczne przykłady i łatwo dostępne przedmioty wykorzystane w scenariuszach zabaw, pozwalają na zrealizowanie wszystkich przedstawionych pomysłów praktycznie w dowolnym miejscu. Dzięki temu zarówno rodzice jak i dzieci budują swoje kompetencje cyfrowe i pewnego rodzaju most, który w przyszłości pozwoli im lepiej nadążać za światem nowoczesnych technologii.

Poradnik w wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie Mistrzów Kodowania.

***

Mistrzowie Kodowania to ogólnopolska inicjatywa, której założeniem było wprowadzenie zajęć programowania do szkół w całej Polsce. Od początku trwania programu zaangażowanych było w sumie ponad 1700 placówek, prawie 4000 nauczycieli i 200 000 uczniów, co sprawia, że jest to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych w kraju.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej: www.mistrzowiekodowania.pl.

 

(Źródło: Samsung)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie