Nauczyciele i reforma szkolna (z przymrużeniem oka)

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kiedy myślimy, że coś było i minęło i nie wróci, często używamy czeskiego powiedzenia „to se ne vrati”. Otóż w edukacji używanie tego pojęcia jest dość ryzykowne – procesy, które dotyczą szkół i nauczycieli mają historycznie zadziwiającą zdolność do powracania. Zastanawiałem się, co powiedzieć uczestnikom konferencji INSPIR@CJE 2016 kilka dni po prezentacji zmian przez minister Zalewską. Pomocy poszukałem w naszej historii…

Tym, którzy jeszcze nie znają, polecam jako źródło inspiracji dla różnych wypowiedzi i prezentacji zasoby Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA. Można tam znaleźć całkiem sporo zdigitalizowanych skarbów i wykorzystać je na zajęciach, nie tylko zresztą historii. Pomysł na inaugurujące wystąpienie pojawił się, gdy zacząłem przeglądać zasoby Polony. Kiedyś znalazłem piękne treści do edukacji wczesnoszkolnej – zob. Archiwa pełne edukacyjnych inspiracji), a teraz coś, co pozwoliło mi pokazać, że obojętnie jaka reforma szkolnictwa nie będzie, i tak nauczyciele będą wszystkiemu „winni”… i ich „winy” będą uzasadnieniem dla każdej kolejnej reformy. To chyba do tego się sprowadza myślenie urzędnicze i polityczne w edukacji. I tak "w koło Macieju" polska szkoła od reformy do reformy kuśtyka.

(Tak przy okazji "to se ne vrati" oznacza po czesku "to się nie opłaca", ale my spolonizowaliśmy ten zwrot) 

Zapraszam na podróż w czasie do dawniejszej reformy oświatowej:

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie