Pierwsze opłaty za studia dzienne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Studenci, którzy w 2012 r. rozpoczną studia dzienne na dwóch kierunkach na uczelniach publicznych będą musieli za jeden z nich zapłacić. W nowym roku wchodzi w życie prawo, że tylko jedne studia będzie można skończyć na koszt podatnika. Zmiany w ustawie mają przyczynić się także do poprawy sytuacji doktorantów.PHOTO: SXC.HU

Formalnie od 1 stycznia uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów, ponieważ z początkiem nowego roku wchodzi w życie przepis znowelizowanej w 2011 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który to umożliwia. Inne przepisy mówią jednak, że za naukę na państwowych studiach dziennych zaczną płacić dopiero osoby, które zostaną przyjęte na uczelnie w roku akademickim 2012/2013, czyli od października.

Większość nowych studentów zmierzy się z tym problemem dopiero za pięć lat, kiedy skończą pierwszy kierunek studiów. Będą jednak tacy, którzy zechcą od razu rozpocząć naukę na dwóch kierunkach. W takiej sytuacji student musi złożyć na obu wydziałach oświadczenie, który kierunek uważa za pierwszy, a który za drugi. Na pierwszym studiuje bezpłatnie, a na drugim będzie musiał zapłacić.

Część studentów, kształcących się na dwóch kierunkach, zostanie z tej opłaty zwolnionych. Będą o tym decydowały wyniki w nauce na drugim kierunku studiów. Przyjęto zasadę, że państwo zapłaci za studia najlepszych, czyli takich, którzy spełniają kryteria potrzebne do otrzymywania nagrody rektora, która zastąpiła dotychczasowe stypendia naukowe na uczelniach. Nagrody rektora otrzymuje 10 proc. studentów, osiągających najlepsze wyniki na roku.

Od 1 października każda uczelnia musi zapewnić studentom rozpoczynającym naukę możliwość odbycia szkolenia na temat praw i obowiązków studenta. Będzie je organizował Parlament Studentów RP w porozumieniu z samorządem studenckim uczelni.

Najlepsi studenci mają też zyskać dzięki nowemu stypendium - stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Będzie ono przyznawane studentom szczególnie wyróżniającym się w nauce lub posiadającym wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Można je będzie łączyć z nagrodą rektora.

Pozytywne zmiany w swoich portfelach mają również odczuć doktoranci (czyli w myśl procesu bolońskiego studenci studiów trzeciego stopnia). Dla nich również pojawi stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, które będzie można łączyć z niektórymi innymi stypendiami dla doktorantów.

Oprócz niego, od października zacznie funkcjonować stypendium dla najlepszych doktorantów. Ma to być motywacja, bo otrzymywać je będzie 30 proc. najlepszych na roku doktorantów.

Doktoranci od nowego roku będą mogli korzystać z takich samych ulg na przejazdy koleją i komunikacją miejską jak studenci (51 proc. ceny biletu).

Ponadto Krajowa Reprezentacja Doktorantów (odpowiednik Parlamentu Studentów RP) otrzyma na swoją działalność dotację z budżetu.

(Źródło: PAP – Nauka w Polsce)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie