Nauczanie rozwojowe w praktyce

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"Uczę w klasach młodszych" to poradnik dla nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego odpowiadający w praktyczny sposób pytanie, jak oceniać najmłodszych i wspomagać ich rozwój, nie używając nieadekwatnego na tym etapie edukacji oceniania za pomocą stopni.

Poradnik został przygotowany pod redakcją wieloletniej ekspertki Centrum Edukacji Obywatelskiej Danuty Sterny, jako zbiorowe dzieło nauczycielek, które problemy i dylematy związane z oceną opisową i wprowadzaniem w życie szkolne oceniania rozwojowego rozwiązywały samodzielnie w swojej pracy w klasach I-III. Z ich doświadczeń oraz doświadczeń nauczycieli uczestniczących w programach „Szkoła Ucząca Się” i „Aktywna Edukacja” powstał przewodnik po sposobach oceniania bez ocen, ilustrowany przykładami autentycznych prac uczniowskich, z autentycznymi informacjami zwrotnymi udzielonymi przez nauczycieli.

fot. Centrum Edukacji ObywatelskiejPoradnik zaczyna się od wskazówek dotyczących ustalenia celów lekcji oraz kryteriów sukcesu do lekcji i do zadania – rozdział pierwszy – Kryteria oceniania. Rozdział drugi – Planowanie oceniania przy pomocy tabel – poświęcony jest planowaniu pracy z uczniami za pomocą tabel – tak zwanych „rubriksów”. W kolejnym rozdziale – Wykorzystanie procedur – podano przykłady nauczania za pomocą procedur. W następnym – Pisemna informacja zwrotna – zamieszczono wiele przykładów z praktyki szkolnej opatrzonych komentarzami nauczycielek. Mają to być jednak tylko przykłady, nie zaś wzorce i jako przykłady mają zachęcać do poszukiwań własnych rozwiązań i doskonalenia tych dotychczas stosowanych. Rozdział piąty – Szybka, bieżąca informacja zwrotna – poświęcono ocenie, której dokonuje nauczyciel podczas każdej lekcji. Kolejne rozdziały – Monitorowanie pracy ucznia i Nauczanie kształtujące dotyczą monitorowania przez nauczyciela procesu uczenia się uczniów i dostosowywania metod nauczania do wniosków wyciągniętych z tej obserwacji. Nie zabrakło także – w rozdziale ósmym – wskazówek dotyczących używania TIJ podczas przygotowania i przekazywania uczniowi informacji zwrotnej. Przedostatni rozdział dotyczy dokumentowania oceny rozwojowej w uczniowskim portfolio. W ostatniej części zamieszczono zbiór przykładowych informacji zwrotnych do prac uczniów.

Wartością tego poradnika jest to, że zawarte w nim propozycje edukacyjnych narzędzi są wypróbowanymi w codziennej praktyce nauczycielskiej rozwiązaniami, a nie teoretycznymi pomysłami. Są to rozwiązania, które ułatwiły wielu uczniom klas I-III przyswajanie informacji i opanowanie kluczowych umiejętności bez konieczności wprowadzenia upraszczającej i często demotywującej na tym etapie oceny stopniami.

Notka o publikacji:
(red.) Danuta Sterna, Uczę w klasach młodszych. Przykłady oceniania rozwojowego w Szkołach Uczących Się; Biblioteka Szkoły Uczącej Się, Centrum Edukacji Obywatelskiej, 2015, wydanie I, ISBN 978-83-64602-44-3, www.civitas.com.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie