Ty, twoje dziecko i szkoła

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bycie rodzicem dziecka uczącego się w szkole powszechnej to w dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwą sprawą. Rodzice skłonni są popełniać wiele błędów na tej „szkolnej” drodze, a dzieci w sposób naturalny dostarczają im coraz to nowych wyzwań. W nowej książce pt. „Ty, Twoje Dziecko i Szkoła” Sir Ken Robinson proponuje kilka zasad dobrego rodzicielstwa, które mają związek z edukacją.

Jeśli jesteś rodzicem dzieci w wieku szkolnym, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Chciałbym pomóc Ci zapewnić Twoim dzieciom wykształcenie, jakiego potrzebują, żeby wieść owocne i satysfakcjonujące życie. – tak zaczyna się poradnik Kena Robinsona, który ukaże się w czerwcu na rynku nakładem Wydawnictwa Element. Robinson postanowił przygotować taką publikację, ponieważ dostrzegł, że nie zawsze rodzice podejmują właściwe decyzje dotyczące edukacji swoich dzieci. Nie zawsze też są świadomi wyzwań, z którymi przyjdzie im zmierzyć się, gdy będą wspierać edukację swoich pociech.

Chciałbym, żebyście wiedzieli, na czym polega dobra edukacja i co możecie zrobić jako rodzice, aby się upewnić, że Wasze dzieci mają ją zapewnioną (…) – wyjaśnia Ken Robinson. Świat, w którym żyją Twoje dzieci, bardzo różni się od świata, w którym żyłeś Ty i Twoi rodzice, dlatego trzeba spojrzeć na edukację z całkiem innej perspektywy.

Teoretycznie na edukacji zna się doskonale każdy z rodziców. Przecież tak samo szkołę „przeżył”, „przetrwał” czy „przesiedział”. Wiele osób może uznać, że to zupełnie niepotrzebna strata czasu – co jakiś tam „Sir” wie o szkole mojego dziecka? Ale Robinson nie pisze książek prostych z cyklu dla tzw. „bystrzaków” (ang. dummies). Dlatego każdy, kto interesuje się szkołą swojego dziecka, może spokojnie sięgnąć po tę pozycję i poczytać o tym po co jest szkoła dziecku potrzebna i jakiej edukacji powinniśmy w szkołach poszukiwać. Rozczarować się oczywiście można (jeśli tej „dobrej edukacji” nie znajdziemy mimo usilnych zabiegów i poszukiwań). Ale przeczytać można, choćby aby poszerzyć swoje (u większości rodziców wąskie lub b. wąskie) spojrzenie na współczesną szkołę.

Rodzicielstwo to  zadanie na  całe życie, czasami może oznaczać ciężką pracę, a  niektóre momenty są naprawdę straszne. Potraktujcie tę książkę jako chwilę wytchnienia od  tej presji. Chciałbym zaproponować kilka zasad dobrego rodzicielstwa, które mają związek z  edukacją, w  dużej mierze potwierdzonych przez badania naukowe i  doświadczenie. Przedstawiając je, zapewniam, że stoję z  Tobą ramię w  ramię, a  rady, których udzielam, pochodzą od  osób, którym też nieraz się nie udawało - Sir Ken Robinson.

Notka o książce:

Sir Ken Robinson „Ty, Twoje Dziecko i Szkoła. Znajdź drogę do najlepszej edukacji”
Wydawnictwo Element, Gliwice, 2018. ISBN: 978-83-65532-25-1. Więcej tutaj.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie