Wolność i odpowiedzialność od pierwszych lat nauki

Szkoły i uczelnie
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageNie ma ścisłej definicji szkół demokratycznych. W placówkach określanych tym mianem zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że każdy uczeń sam decyduje, czego i w jaki sposób się uczy.  Uczniowie i nauczyciele na zebraniach, w których uczestniczy cała szkolna społeczność, wspólnie ustanawiają obowiązujące w szkole zasady, kierując sie mottem: jeden człowiek – jeden głos.

 

Powyższe zasady dotyczą zarówno relacji międzyludzkich w codziennym życiu, jak i zarządzania szkołą. Przyjęte przez uczniów i nauczycieli normy są potwierdzone przez powołaną w szkole judical committee, czyli rodzaj szkolnej komisji prawnej.

Przypisanie szkole określenia „demokratyczna” może sugerować, że pozostałe placówki są niedemokratyczne. Istotnie, szkoły demokratyczne są zobowiązane do przestrzegania praw człowieka i zasad samo- i współstanowienia, dysponują też wewnętrznie klarowną strukturą demokratyczną, czego nie można powiedzieć o typowych szkołach, przede wszystkim w Niemczech.

Szkoły demokratyczne istnieją na całym świecie, od 35 lat należą do nich np. szkoły Sudbury, które powstały w wielu krajach Europy. Ich nazwę przejęła szkoła Sudbury-Valley w USA (zob. D. Gribble, „Edukacja w wolności. W poszukiwaniu idealnego systemu kształcenia”, tłum. Zofia Grudzińska,  Impuls, Kraków 2005, rozdz. 4). Istnieją też inne typy szkół demokratycznych, które w swoich metodach pracy wyraźnie różnią się od pozostałych placówek. Większość uczniów zdobywa w nich dużą wiedzę, a edukacja demokratyczna rozwija świadomość odpowiedzialności wobec wspólnoty i uczy podejmowania decyzji za własne życie. Uczniowie tych placówek żyją zgodnie z wartością poszanowania innych kultur jako równoprawnych. Prawie wszyscy uczniowie są zadowoleni z czasu spędzonego w tych szkołach. Właśnie dlatego szkoły demokratyczne stanowią szczególnego rodzaju wyzwanie w systemach wielu krajów.

Politycy i pedagodzy mogą czerpać z nich wiele inspiracji w zakresie metod pracy czy rozwiązań strukturalnych. Są one szansa dla tych uczniów, którzy najczęściej są niezadowoleni z nauki w tradycyjnej szkole. Szkołom demokratycznym udaje się pokonać to, co jest powodem owego niezadowolenia, gdyż uczniowie nie są tu zmuszani ani do podejmowania określonych działań w określonym czasie, ani do uczenia się, ponieważ to oni sami decydują o tym, do czego dążą, co chcą osiągnąć, a przez to bardziej intensywnie i efektywnie włączają się w proces uczenia się.

Placówki udostępniają swoje pomieszczenia również po lekcjach. Nikt nie narzuca, jak ten czas zostanie wykorzystany i czy środowisko szkoły będzie włączone do procesu edukacyjnego jej uczniów. Wolność i odpowiedzialność stanowią bowiem cele systemu szkolnego i są wdrażane w życie od pierwszych lat nauki. Każdego roku odbywają się międzynarodowe konferencje, przygotowywane przez uczniów szkół demokratycznych. W trakcie spotkań ich uczestnicy prowadzą zajęcia przybliżające misję i cele szkół demokratycznych.

(Gazeta Szkolna, 26.09.2007)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie