Eurydice o kształceniu i innowacjach z zastosowaniem TIK w szkołach w Europie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli technologie informacyjno-komunikacyjne mają być skuteczne jako narzędzia dydaktyczne, to monitorowanie i ocena ich wykorzystania mają kluczowe znaczenie. Raport Eurydice 2011 przedstawia ważne wskaźniki i informacje dotyczące wykorzystania TIK w procesach nauczania oraz wspierania kreatywnego rozwoju uczniów i ich kompetencji informatycznych.PHOTO: SXC.HU

Najnowsze dane z badań PISA 2009 pokazują, że uczniowie używają komputerów domowych głównie w celach rozrywkowych i bardzo rzadko – w związku z zajęciami szkolnymi. W Unii Europejskiej minimum raz w tygodniu prawie dwukrotnie więcej uczniów przeszukuje internet w celach rozrywkowych, niż w ramach pracy domowej związanej z nauką w szkole (odpowiednio 83% i 46 %). Zbliżone wzory zachowań dotyczą korzystania z poczty elektronicznej - 67% uż̂ywa jej minimum raz w tygodniu, ale tylko 37% w celach związanych z nauką w szkole.

W przeważającej większości krajów UE rekomenduje się lub sugeruje stosowanie innowacyjnych metod dydaktycznych, które pozwalają uczniom na naukę dostosowaną do ich indywidualnego doświadczenia i zainteresowań. Ponadto stosowaniu wyżej wymienionych metod moż̂e towarzyszyć wykorzystanie ICT do zwiększenia zaangażowania uczniów oraz poprawienia ich wyników w nauce.

Jednak z badań TIMSS 2007 wynika, że około 60% uczniów nigdy nie korzystało z komputera podczas lekcji przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, np. do poznawania naturalnych zjawisk poprzez symulację, a 51% nauczycieli nigdy nie wymagało od uczniów korzystania z komputerów w celu przeprowadzania eksperymentów naukowych. W ósmym roku nauki przeciętnie ok. 50% uczniów miało nauczycieli, którzy nigdy nie wymagali od nich korzystania z komputera w obu wyżej wymienionych przypadkach.

Wyniki międzynarodowych badań TIMSS 2007 ilustrują ograniczony zakres uczestniczenia nauczycieli w programach doskonalenia zawodowego dotyczących wprowadzania technik ICT do nauczania matematyki oraz przedmiotów ścisłych i przyrodniczych w szkołach średnich (51% dla matematyki i 41% dla przedmiotów ścisłych i przyrodniczych). W szkołach podstawowych odsetki te są nawet niższe (25% dla matematyki oraz 16% dla przedmiotów ścisłych i przyrodniczych).

Pobierz skrót najważniejszych wyników badań Eurydice w jęz. polskim (PDF).

Co to jest Eurydice?

Sieć Eurydice dostarcza informacji i analiz europejskich systemów edukacji i krajowych polityk edukacyjnych. Od roku 2011 składa się z 37 biur krajowych w 33 krajach uczestniczących w programie „Uczenie się przez całe życie” (kraje członkowskie UE, EOG oraz Chorwacja i Turcja) i jest koordynowana oraz zarządzana przez Agencję Wykonawczą do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli, która przygotowuje publikacje porównawcze i bazy danych. Wszystkie publikacje Sieci Eurydice są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice.

(Źródło: Eurydice)

 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie