Internet przez całe życie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dlaczego osoby starsze korzystające z Internetu mają ładniejsze ogródki od tych, które nie korzystają z sieci? Jak wskazują wyniki badania Koalicji Dojrz@łość w sieci „Internet wzbogacił moje życie. Wpływ Internetu na życie osób 50+” 100% respondentów, którzy korzystają z Internetu stwierdza, że to w widoczny sposób poprawia jakość ich życia i pozwala im na rozwój osobisty.photo: sxc.hu

Raport zawiera wiele przykładów na to, jak dzięki Internetowi osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, a także włączają się w życie społeczności. O zmianie jakości życia na lepsze mówili wszyscy korzystający z Internetu respondenci badania przeprowadzonego na zlecenie UPC Polska i Microsoft. Ci, którzy z sieci nie korzystają nie mają świadomości korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem nowych technologii.

Z badania dowiadujemy się, że osoby dojrzałe dostrzegają potencjał i możliwości Internetu a efekty  ich edukacji w tym zakresie często zaskakują ich przyjaciół i bliskich. Ich otwartość i zapał do nauki i pozyskiwania nowych umiejętności w zakresie obsługi komputera i Internetu mogą być inspiracją dla otoczenia. Ważne jest jednak, by znaleźli powód, dla którego poznają nowe technologie – poza brakiem umiejętności podstawową barierą w korzystaniu z Internetu jest brak motywacji.

„Jeśli nie spróbowałeś tej nowej potrawy to nie docenisz jej walorów smakowych i nie będziesz mieć o nich wyobrażenia, a nawet potrzeby jej odkrycia. Wystarcza Ci to, co znasz. Tymczasem życie z tym nowym smakiem staje się pełniejsze i bogatsze ale żeby się tego dowiedzieć trzeba koniecznie spróbować samemu.”- powiedział pan Tomasz, zapalony majsterkowicz, który rozpoczął przygodę z Internetem po 50-tce.

Korzystanie z Internetu zmienia życie na lepsze

Pani Ania otrzymuje pochwały za najładniejszy ogródek, będący na emeryturze Pan Tomasz zaskakuje swoich młodszych kolegów wiedzą na temat nowinek z branży budowlanej, pani Krystyna zyskała dzięki Internetowi status najlepiej poinformowanej o kulturze osoby wśród swoich znajomych. Wszyscy zgodnie potwierdzają, że odkąd zaczęli korzystać z Internetu ich życie zmieniło się na lepsze a osoby z bliskiego otoczenia dostrzegają tę zmianę.

„Internet to jest kopalnia wiedzy, w której wszystko można znaleźć”. Tak twierdzi 65-letni pan Tomasz, któremu rodzina, wiedząc o jego kłopotach ze wzrokiem, podarowała mu komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób słabo widzących.

Posiadanie komputera i dostęp do Internetu zmieniło życie pana Tomasza, inżyniera budownictwa. Internet stworzył mu nowe możliwości zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi z branży. Pan Tomasz od czasu do czasu spotyka się z młodszymi kolegami z pracy i zaskakuje ich wiedzą na temat nowinek technologicznych, o których oni jeszcze nie słyszeli. Pomimo, że jest na emeryturze rozwija się a jego wiedza i doświadczenie są cenione wśród kolegów z branży.

„Człowiek czuje się otoczony ludźmi, ważny i potrzebny”.

Pani Krystyna od zawsze lubiła być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w swoim mieście. Odkąd zaczęła korzystać z Internetu jest najlepiej poinformowaną osobą wśród swoich znajomych, a tym którzy mają założoną skrzynkę pocztową rozsyła cotygodniową informację o ciekawych wydarzeniach. Dzięki temu regularnie spotyka się ze znajomymi i uczestniczy w spotkaniach z aktorami i artystami, warsztatach, chodzi na wernisaże i do kina korzystając z tańszych biletów.

„Niesamowite ułatwienie w życiu”. Tak podsumowała swoją przygodę z Internetem pani Anna, która jest amatorką ogrodnictwa. Dziś wygrywa konkursy na najładniejszy ogródek – znajduje rzadkie okazy w specjalistycznych w e-sklepach a pomysły na aranżacje czerpie z forów i stron dla fanów ogrodnictwa. Jej rówieśnicy nie wierzyli, że to dzięki Internetowi zdobyła taką wiedzę na temat roślin i ich pielęgnacji. Dodatkowo buszując w Internecie dowiedziała się na portalu społecznościowym, że jej zięć uznał ją za najlepszą teściową na świecie.

Jeżeli chcemy pomóc naszym bliskim w korzystaniu z Internetu skorzystajmy z informacji zawartych w broszurce „Zaproszenie do Internetu”, przygotowanej przez UPC i zawierającej proste zasady dzielenia się wiedzą na temat nowych technologii. UPC Polska od lat pomaga osobom po 50 tym roku życia poznawać Internet, między innymi w ramach programu Akademia e-Seniora.  Wiek nie ma znaczenia – Internet jest dla wszystkich. Dlatego nasze działania realizujemy pod hasłem „UPC. Łączymy pokolenia.”

Więcej o badaniu na stronie: http://dojrzaloscwsieci.pl/raport-nt-korzysci.html

Źródło: UPC Polska

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie