Wiedza o tym, jak funkcjonuje ludzki mózg, jest niezwykle przydatna w szkole i na pewno może być z pożytkiem wykorzystana przez nauczycieli do doskonalenia procesu nauczania. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie procesy zachodzą w głowach dzieci i nastolatków, a później podejmujemy błędne decyzje dydaktyczne lub wychowawcze.
Dzięki badaniom naukowym coraz więcej wiemy o rozwoju mózgu, ale z reguły nie wykorzystujemy dość dobrze tej wiedzy w szkole i w naszych domach. Na konferencji INSPIR@CJE 2015 – JAK UCZYNIĆ POLSKĄ SZKOŁĘ JESZCZE LEPSZĄ o biologicznym rozwoju mózgu mówił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego. Jego wystąpienie można polecić wszystkim nauczycielom, którzy uczą w szkołach – informacje, które przekazuje mogą pomóc wielu osobom lepiej zrozumieć swoich młodych podopiecznych. Na pewnych etapach rozwoju osobom dorosłym bardzo trudno zrozumieć zachowania dzieci, ale co tu się dziwić, skoro np. mogą oni mieć w głowie „szalonego ogrodnika z nożycami, który wycina im miliony połączeń neuronalnych”.
Poznanie tego, jak funkcjonuje mózg dziecka ma kluczowe znaczenie dla dydaktyki – z jednej strony powinniśmy w szkołach lepiej dopasowywać oczekiwania do możliwości rozwojowych dzieci, z drugiej – proponować takie zadania i aktywności, które sprzyjać będą rozwojowi mózgu.
Zapraszamy na wystąpienie:
***
Organizatorami Inspir@cji 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska.
Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.
Partner medialny: Głos Nauczycielski.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Zobacz inne wystąpienia z INSPIR@CJI 2015:
- Model SAMR, czyli o technologii w nauczaniu
- O rozwoju mózgu i szkole
- Gry i zabawy zamiast kserówki (1)
- Nauczanie oparte na metodzie projektów
- Przerwa na Quizizz
- Nie bójmy się kodować
- O przestrzeni edukacyjnej w szkole
- Dzień z projektami w szkole