Rozważania o mózgu w szkole (i nie tylko)

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wiele osób zastanawia się, jak edukacja wpływa na nasze mózgi i czy można ją uprawiać lepiej. Wciąż nie poznaliśmy dostatecznie dobrze najważniejszego organu człowieka, stąd niekiedy ta nasza wiedza o mózgu jest fragmentaryczna, uproszczona, a czasem nawet podszyta różnymi mitami. Dlatego warto co jakiś czas zrobić taką stopklatkę neuroedukacyjną i zastanowić się, co już wiemy i dokąd zmierzamy z badaniami.

Neuroedukacja to taka dziedzina nauki, która łączy wyniki badań wielu dziedzin wiedzy, w szczególności neuronauki, psychologii i pedagogiki w celu opracowania bardziej efektywnych metod nauczania. Można ją nazwać „nową”, choć pierwsze prace z tej dziedziny powstały jeszcze w XIX wieku. Liczba publikacji naukowych w obszarze neuro-edukacji gwałtownie przyrosła w ostatnich latach, co wynika nie tylko z rosnącego zainteresowania mózgiem, ale i coraz nowocześniejszą aparaturą badawczą, dzięki której możemy poznawać tajemnice funkcjonowania naszego umysłu. Paradoksalnie te publikacje naukowe i wyniki badań mają dość długą drogę do szkoły – najczęściej nie są znane nauczycielom pracującym w szkołach.

Mózg jest jak plastelina. A edukacja to rzeźbienie plastycznych mózgów! – mówił prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który dzielił się wynikami badań z nauczycielami podczas konferencji INSPIR@CJE 2021 w Warszawie. Zapraszamy na fascynujące wystąpienie o neuroedukacji i mózgu:

Dziękujemy Mateuszowi Łyskowi za skecznotkę do tego wystąpienia:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2021 odbyła się w Warszawie w dniach 25-26 września 2021 r. Uczestniczyło w nich blisko 300 nauczycieli z całego kraju. Organizatorami były: Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! i Edunews.pl. Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP.
Partnerzy: Amazon, Samsung, Cartoon Network, Learnetic, Skriware, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, ZłotyNauczyciel.pl, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wszystkim Partnerom dziękujemy za wsparcie tego wydarzenia edukacyjnego.

 

Prof. Włodzisław Duch kieruje Laboratorium Neurokognitywnym, jest kierownikiem zespołu Neuroinformatics and Artificial Intelligence w University Centre of Excellence Dynamics, Mathematical Analysis and Artificial Intelligence oraz pracownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował też na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologiczego Nanyang w Singapurze jako Nanyang Visiting Professor (2003-2012). Przez dwie kadencje piastował stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych, w 2013 roku wybrany do College of Fellows of the International Neural Networks Society.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie