Sidebar

14
Śr, Maj

Jak technologia wpływa na uczenie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyZnany producent komputerów, firma Lenovo rozpoczyna realizację światowego programu badawczego, chcąc sprawdzić rzeczywisty wpływ nowoczesnych technologii na edukację na różnych etapach kształcenia i w edukacji pozaszkolnej. Rezultaty badań mają służyć poprawie efektywności nauczania z wykorzystaniem popularnych urządzeń mobilnych XXI wieku.
 
Pomimo, że coraz więcej instytucji wykorzystuje nowoczesne urządzenia takie jak na przykład laptopy, materiały multimedialne, tablice interaktywne, brakuje aktualnych i głębokich danych, z których można byłoby wnioskować o efektywności procesu kształcenia i o środowisku edukacyjnym. Brak takich danych utrudniał do tej pory przekonanie nauczycieli do stosowania metod nauczania z wykorzystaniem technologii komunikacyjno-informacyjnej i edukacyjnej.

Projekt może przynieść wiele korzyści użytkownikom nowoczesnych technologii edukacyjnych, zaś jednym z planowanych działań jest wybranie i wypromowanie najlepszych praktyk na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, co pozwoli poprawić jakość kształcenia w wielu typach instytucji edukacyjnych.

W realizację projektu zaangażowane są trzy podmioty: Uniwersytet Północnej Karoliny, Student Global Leadership Institute ze Szkoły Punahou w Honolulu (Hawaje) i Tiger Woods Learning Center z Kaliforni. Program będzie realizowany również we współpracy technicznej z Microsoft i Intelem, co ma dać gwarancję, że technologie zostaną użyte w efektywny sposób. W ramach projektu zaplanowano realizację różnorodnych zajęć pozalekcyjnych w wybranych szkołach (od klasy 5 do 12), obejmujące forensic science, robotykę, inżynierię, astronautykę, produkcję filmów wideo, czy nawet biologię morską.

Chociaż każdy z planowanych projektów badawczych dotyczyć będzie różnych etapów edukacji, przyjęto wspólne założenia badawcze i sposób mierzenia rezultatów projektu. W ramach programu przeprowadzone zostaną zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe. Ich realizacja potrwa minimum trzy lata, zaś wyniki będą na bieżąco publikowane w raportach badawczych.

„Widzimy to działanie jako próbę stworzenia mapy technologii edukacyjnych – listy rekomendacji dla publicznych i prywatnych instytucji edukacyjnych K-20.“ – mówi Michael Schmedlen, dyrektor programów edukacyjnych w Lenovo. „Wierzymy, że technologie, jeśli są właściwie wdrażane w szkołach i z jasno zdefiniowanymi celami, mogą być korzystne i wzbogacające proces kształcenia.“

Inicjatywa Lenovo zasługuje na uwagę ze względu na szerokie podejście badawcze do nowych technologii w systemie edukacji. W zasadzie takie badania powinny być prowadzone również na poziomie narodowym przez publiczne instytucje edukacyjne odpowiedzialne za projektowanie procesu kształcenia. W warunkach polskich brakuje takich opracowań, stąd też z takich badań, jak te prowadzone przez Lenovo, trzeba będzie wyciągać wnioski pod kątem planowania wykorzystania nowych technologiach w polskich szkołach.

(Źródło: eSchoolNews)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie