Oświatowy bełkot

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tuwim napisał wiersz Dzieci Wariaci. Ciekawe, co dziś poświęciłby nauczycielom? Większość szkolnych lekcji XXI wieku to przewracanie stron podręcznika pod dyktando nauczyciela, krzyżykowanie i strzałkowanie rozwiązań w ćwiczeniówkach, tresura do pseudo-testów i przygotowanie do egzaminów zewnętrznych na zasadach 3Z (zakuj, zdaj, zapomnij) – wyścig szczurów na zgliszczach kultury narodowej. Kultury narodowej! A cóż to takiego. Dawniej byli zaborcy i okupanci oraz ZSRR. A teraz? A teraz jest uMENczenie!(C) Tomasz Trojanowski - fotolia.com

Kto z „produktów” MEN rozumie „Rejs”, Bareję, Wajdę, Holland, Kaczmarskiego, Tischnera, Bocheńskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Mrożka, Gombrowicza, Schulza, Dołęgę-Mostowicza?

Kto pójdzie na Wyspiańskiego, Kantora, Szajnę, Lupę? Kto odważy się rozumowo uzasadnić Reya w jego czasach (i czasach współczesnych). Kto ma odwagę analizować Sikorskiego (Władysława), Powstanie Warszawskie, Okrągły Stół, Lecha (Wałęsę), Mackiewicza? Lepiej pograć w gry komputerowe?

Czy ktoś coś powie o dekadzie dr. Marcina Lutra (2007 – 2017). A może ktoś porówna Konstytucję 3 Maja z konstytucją Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i RFN? Czy ktoś coś powie o rodzinie, jej planowaniu i rozwoju? Co z wygnaniem ze Lwowa, co z wygnaniem Niemców i ewangelików?

MEN kreuje sztuczny świat, w którym radośnie uczestniczymy w cyfryzacji szkoły, chociaż w szkołach brakuje nie tylko prawdy, ale brakuje też kredy, papieru, mazaków, nadal wisi jedna tablica, a ławki poustawiane są frontem do niej. Uczniowie gadają sobie do pleców. Słuchają przekaźnika nakręconego podstawą programową, który nadaje w tempie uniemożliwiającym jakąś głębszą refleksję. Bo nie ma czasu. Autonomia nauczyciela jest iluzoryczna, co by MEN nam nie mówił. Bo zawsze jest jeszcze dyrekcja, która pyta o wyniki egzaminów. A ich pytają w samorządach. A tamtych pytają ci na górze. W świecie ustawianym pod wskaźniki żadna autonomia nie ma sensu. Bo liczą się wskaźniki, a autonomię możesz sobie mieć w ... (głębokim poważaniu) jeśli zrealizujesz wskaźniki...

W tym kreowanym przez MEN sztucznym świecie radośnie uczestniczymy w szkole wielokulturowej… Staramy się rozumieć inność i odmienność, ale nie wiemy, co to jest kultura, tradycja i norma. Nie wiemy, co to kultura narodowa. Polska. Nie wiemy, co to Kujawy, Mazowsze…

W tym kreowanym przez MEN sztucznym świecie radośnie uczestniczymy w programie wspierania ucznia zdolnego, marzymy o nim, poszukujemy go. Ale nie znajdziemy takich wielu, bo nie wszyscy marzą o spełnieniu widzimisię urzędników, którzy chcą, aby wszyscy rozwijali ten sam zestaw umiejętności i w takim samym zakresie. I żeby jeszcze było to porównywalne do innych krajów. Nic więc dziwnego, że uczniowie zakuwają, zdają i zapominają – i nadal nic nie potrafią. Marzą o jednym – wyjechać stąd, wyjechać, wyjechać…bo prowadzą ich w większości zmęczeni i niedopłacani nauczyciele.

Mc Donalds, Must be the Music, Oktoberfest – to jest to… Za pieniądze podatnika, który nie jest skończonym idiotą. I wie, że to PO/PIS na wodę, fotomontaż. Tu zbiera się głosy na wybory. Im więcej głupków zatrudnimy, tym więcej głosów zdobędziemy. Do sejmu, do rady, do zdrady…

Podobno wystawiliśmy 470.000 dyplomów szkół wyższych w jednym roku. My kulturnyj narod. Oj Polacy, Polacy… szkoda. Szkoda.
Oliwa w ogniu? Szkoda, że nie w głowie…

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie