Szkolna strona internetowa jest dziś dla szkoły głównym centrum informacyjnym, znacznie ważniejszym niż tradycyjne kanały docierania do uczniów i rodziców (i współpracy z nimi). Dlatego strona szkoły jest ogólnie dostępna – dla uczniów, nauczycieli i rodziców oraz dla wszystkich nienależących (obecnie lub już) do społeczności naszego gimnazjum.
Internet należy wykorzystywać w pracy nauczycieli maksymalnie szeroko, także jako wsparcie nauczania. Strona www w znamienitym stopniu ułatwia jawność pracy oświatowej i pokazywanie jej wyników. Uczniowie i uczennice mają możliwość umieszczenia niej swoich:
- prac lekcyjnych (indywidualnych i grupowych),
- prac domowych (indywidualnych i grupowych),
- prezentacji, bieżących i rocznych,
- oczekiwań,
- uzasadnienia samoocen.
Takie działanie ma wpływ na ocenę semestralna i roczną, ale nie jest jednak obowiązkowe.
Jako nauczyciel na stronie szkoły umieszczam materiały dla uczennic i uczniów (teksty z ich tłumaczeniami, teksty czytane przeze mnie, piosenki z tłumaczeniami, lustrzane teksty dwu/trzyjęzyczne). Justyna Nierada – administratorka strony, materiały redaguje w sposób najbardziej odpowiedni do zamieszczenia na stronie. Tworzy dla uczennic i uczniów przyjazne środowisko multimedialne, aby każdy użytkownik przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi mógł korzystać z zasobów zamieszczonych na stronie. Korzystamy ze strony szkoły podobnie jak z platformy, ale w tym wypadku jest to prostsze.
Opisane rozwiązanie umożliwia wgląd w naszą pracę rodzicom, dyrekcji, nauczycielom naszego gimnazjum oraz wszystkim pozostałym zainteresowanym.
Uczniom klas pierwszych strona ułatwia transfer doświadczeń i benchmarking.
Jest to też w istocie jedna z form CLIL: języki obce + IT.
W 2011 administratorka tej strony, pani Justyna Nierada, nauczycielka informatyki, została wyróżniona przyznaniem jej European Language Label.
Notka o autorach: Aleksander Lubina – nauczyciel języka niemieckiego w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, 20 lat doradca i konsultant, 10 lat w komisjach ds. awansu zawodowego nauczycieli, pracował 9 lat w szkołach podstawowych, 10 lat w gimnazjach, 13 lat w liceach, 6 lat na uniwersytecie. Autor skryptów, poradników, śpiewnika – publicysta, pisarz, poeta.
Justyna Nierada – nauczycielka informatyki w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach nauczyciel mianowany (w trakcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego), współorganizatorka współpracy międzynarodowej w Gimnazjum nr 3 w Gliwicach i wymian młodzieży polsko-niemieckiej, laureatka nagrody ELL w konkursie indywidualnym dla nauczycieli („Digital Natives uczą się języka obcego i przedmiotów ogólnokształcących na lekcjach informatyki”).
Przykłady z praktyki autora na stronie Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach - http://niem.gim3gl.tk/.