Zastanawiajmy się nad środowiskiem sprzyjającym uczeniu (się). Procesowi nauki musimy nieustannie nadawać sens. Trudno uczyć (się), jeśli nie widać sensu. Nie warto też zaniedbywać uczenia (się) razem, w grupie. Wspólnota uczących (się) ma znaczenie dla rozwoju.
Wbrew temu, jakie mamy opinie o systemie edukacji w Polsce, jest wiele miejsca pomiędzy: uczę a sprawdzam:
…miejsca na: samostanowienie ucznia, dorastanie i odpowiedzialność
…miejsca na: próbowanie, modyfikowanie i obalanie
…miejsca na: proces.
Jak zacząć? Od czego zacząć? Tego nie wiem. Nie jestem Tobą, nie żyję w Twoim środowisku. Stań, zatrzymaj się i pomyśl. Zdecyduj i wybierz, co w uniwersum zwanym SZKOŁA potrzebuje Twojej uwagi… i od tego zacznij. Obierz kierunek.
Określając pole DZIAŁANIA nie wpadnij w pułapkę strefy wpływu/braku wpływu. Ustal, co zależy od Ciebie, a za co nie odpowiadasz. Twoim zadaniem jest stworzyć środowisko sprzyjające uczeniu się. Uczeń uczy się sam.
Doceniaj proces. +1 w dobrym kierunku to ZAWSZE lepiej niż stać w miejscu i narzekać.
Metoda prób i błędów. Zastosuj spostrzeżenie dr Caroline Leaf:
Nauka podąża do przodu metodą prób i błędów. Powstaje teoria, a nowe zjawiska potwierdzają, modyfikują lub obalają ją. Niestety taki „nieporządny” sposób rozwoju nauki jest jedynym dostępnym. za: Caroline Leaf, Myśl, ucz się, odnoś sukcesy. Jak skutecznie używać umysłu w szkole, pracy i w życiu, Ustroń 2020, s. 38.
Próbuj, potwierdzaj, modyfikuj, obalaj: narzędzia, metody działania, innej drogi nie ma.
Wspólnota nauczających i uczących się. Patrz i słuchaj, rozmawiaj. Społeczność szkoły to współzależna wspólnota.
Nasze szkolnictwo w zdumiewający sposób ignoruje współzależnych charakter nauki. Mamy „nauczycieli” i „uczniów”, „specjalistów” i „laików”. Natomiast na wspólnotę nauczających i uczących się nie zwraca się jakoś uwagi - za: Jerome S. Bruner, rozdział: Wola uczenia się, W poszukiwaniu teorii uczenia się, Warszawa 1972,
I wiesz co jest najlepsze? Sam rozwój jest już nagrodą. Daje poczucie sensu.
Rozwój jest sensotwórczy. Człowiek potrzebuje mieć poczucie celowości i sensu działania. Jeżeli nie robimy pewnych rzeczy świadomie, tę celowość trudno nam dostrzec. Rozwój na pewno jest takim działaniem sensotwórczym.
Zapraszam na moje wystąpienie na INSPIR@CJACH 2022, które poświęciłam właśnie tej przestrzeni pomiędzy uczę (się) a sprawdza(m):
I jeszcze skecznotka w wykonaniu Joanny Komorek z grupy FB BelfryBazgrolą (dziękujemy!):
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 24-25 września 2022 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2022 byli:
Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.
Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, Wydawnictwo Nowa Era, Photon Entertainment, Samsung & Program Solve for Tomorrow, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Notka o autorce: Agata Baj z wykształcenia jest pedagogiem. Autorka i wydawca książki "Myślografia". Poszukiwaczka instrukcji obsługi mózgu. Z walizką przemierza Polskę inspirując uczniów i nauczycieli. Niezmiennie wierząca, że edukacja może być frapująca. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.
Ostatnie komentarze