Społeczeństwo wiedzy - wyzwania dla Polski

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
społeczeństwo informacyjneW Polsce lubimy wiele mówić o osobach wykluczonych, najczęściej w kontekście społecznym. Ale rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że dotyczy to w gruncie rzeczy niewielkiej części społeczeństwa. A dlaczego nie słychać rozmów o 20 milionach Polaków wykluczonych cyfrowo? Bo właśnie tyle osób nie korzysta jeszcze w Polsce - z różnych przyczyn - z Internetu.
 
Przecież za kilka lat umiejętność posługiwania się Internetem w celu na przykład: wyszukiwania potrzebnych informacji, załatwiania spraw urzędowych, płacenia podatków, zamawiania biletów, rejestracji do lekarza, uzupełnienia brakującej wiedzy z danej dziedziny, itp., będzie kluczową umiejętnością społeczną. W społeczeństwie wiedzy, bez posługiwania się Internetem nie możemy marzyć o odniesieniu sukcesu zawodowego, a może i osobistego. Niestety społeczeństwo polskie nie jest przygotowane do zmierzenia się z wyzwaniami, jakie niesie epoka cyfrowa.

Oznacza to przede wszystkim wielkie wyzwania dla edukacji i to wszystkich grup wiekowych bez wyjątku. Akurat młodzież szkolna i uniwersytecka, która wyrasta w środowisku cyfrowym, stosunkowo najlepiej posługuje się nowoczesnymi środkami technologii informacyjno-komunikacyjnej. Gorzej jest ze starszymi generacjami, które mają wiele zaniedbań, jeśli chodzi o znajomość i wykorzystanie Internetu w życiu osobistym i pracy.

O tym, jak wiele mamy do nadrobienia na drodze do budowy społeczeństwa wiedzy rozmawiamy z prof. Wojciechem Cellarym z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, koordynatorem prac nad raportem Polska w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego (2002).

{mp3}wyzwaniaspolwiedzy{/mp3}
 
 
[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US]  
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)   
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie