Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach? Pobierz karty do rozmowy

fot. Fundacja Think!

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy dziecko może wydać kieszonkowe na wszystko, co chce? Jak rozmawiać z nim o oszczędzaniu pieniędzy i zasobów? Gdzie przechowywać jego pieniądze – w skarbonce czy na koncie rodzica? Dzięki nowym kartom do rozmowy tematy dotyczące pieniędzy – tak dziecka, jak i Twoich, będą łatwiejsze.

Bo rozmowy o pieniądzach wciąż nie są łatwe. Raz zdaje się, że nie wypada, innym razem, że to zły moment, a jeszcze kiedy indziej, że dziecko jest za małe. Obawy się piętrzą, tematy narastają. A szkoda, bo czas płynie, a Twój syn lub Twoja córka może w tym czasie rozwijać kompetencje związane z zarządzaniem pieniędzmi, dzięki czemu lepiej poradzi sobie w przyszłości.

Czemu warto rozmawiać o pieniądzach?

Właśnie z myślą o rodzicach, opiekunach i ich dzieciach powstał dwuczęściowy poradnik pt. Jak rozmawiać z dzieckiem o jego pieniądzach? autorstwa Jacka Wasilewskiego, który podpowiada, jakie tematy można poruszyć podczas wspólnej narady. To zestaw pomysłów i wskazówek, dzięki którym zarówno Ty, jako rodzic/opiekun, jak i dziecko poczujecie się wysłuchani, Wasze potrzeby będą usłyszane, a przy tym zaplanujecie i wprowadzicie w życie konkretne rozwiązania w kwestii gromadzenia pieniędzy, wydawania ich czy dbania o wspólne zasoby.

Karty do rozmowy, czyli…

Na pierwszą i drugą część poradnika składa się łącznie 6 tematów związanych z edukacją finansową. Każde zagadnienie to zestawu pytań i komentarzy, dzięki którym rodzic może najpierw sam zastanowić się nad odpowiedziami (a przy tym wspomnieć własne dziecięce doświadczenia), by lepiej przygotować się do rozmowy z synem bądź córką. Chociaż poradnik jest bogaty w podpowiedzi i porady, autor zachęca do szukania własnych rozwiązań – takich, które pasują do potrzeb rodzica i dziecka, ich możliwości, pomysłów i przyzwyczajeń.

Co znajdziesz w poradniku?

Część 1. poradnika to trzy karty do rozmowy, dzięki którym podejmiesz z dzieckiem rozmowę na temat kieszonkowego, prezentów i oszczędzania:

 1. Ile ma wynosić kieszonkowe? Czy z kieszonkowym mogę zrobić co chcę?
 2. Co chcesz zrobić z pieniędzmi danymi Ci w prezencie?
 3. Jak i na co można oszczędzać?

W części 2. zastanowicie się, czym są zasoby, z czego wynika różna wysokość zarobków oraz czy i jak pomagać finansowo:

 1. Porozmawiajmy o marnowaniu zasobów
 2. Dlaczego nie wszystkich stać na to samo?
 3. Jak pomagać innym?

Początek roku szkolnego to świetny czas, by zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach. Być może już myślisz o daniu mu kieszonkowego? A może dziecko zaczyna się o nie upominać? Pobierz karty do rozmowy i sprawdź, jak możesz z nich skorzystać.

Poradnik dla rodziców - Część 1

Poradnik dla rodziców - Część 2

 

O autorze poradnika: Jacek Wasilewski zajmuje się komunikacją i perswazją. Bada, w jaki sposób komunikaty są rozumiane przez odbiorców i co zrobić, żeby je udoskonalać. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim z retoryki i storytellingu. Jest autorem i współautorem kilku książek, jak: "5 wymiarów człowieka", "Mała książeczka o współpracy", "Uwięzieni w słowach rodziców", "Baśnie wolnego rynku", "Rozmowy przy stole", "Bezecnik gramatyki polskiej".

Publikacja jest częścią ogólnopolskiego projektu edukacyjno-społecznego „Zdrowie Finansowe Polaków” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! w partnerstwie ING Bank Śląski. Zapraszamy na portal ZdrowieFinansowe.pl.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie