Lektor w sieci

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edukacja przez życieDzięki Internetowi można uczyć się niemal wszystkich języków świata. Bogactwo i różnorodność serwisów językowych oszałamia. Codziennie możemy otrzymywać po kilkanaście lekcji prosto na naszą skrzynkę pocztową. Chcemy czegoś więcej – nie ma sprawy – możemy bez problemu znaleźć lektora w Polsce lub na świecie, który pomoże nam w nauce.

 

Narodziny Internetu wraz z szybkim, niewiarygodnym wręcz, rozwojem sieci teleinformatycznej doprowadził do nieodwracalnej zmiany w sposobie naszego komunikowania się ze światem. Niepostrzeżenie staliśmy się podmiotami jednej, wspólnej przestrzeni informatycznej – cyberprzestrzeni. Przyszłość należy do tych, którzy rozumiejąc doniosłość ostatniej rewolucji technologicznej nauczyli się w pełni korzystać z nowych możliwości. „Być” to w obecnych czasach zaistnieć w sieci, posiadać swój adres email, to po prostu „komunikować się”. Nic dziwnego, że znaczna część naszego życia, naszych społecznych zachowań, poczynając od zdobywania wiedzy, na zakupach kończąc przeniosła się do wirtualnego świata, który w coraz większym zakresie staje się dla nas środowiskiem naturalnym. Internet umożliwia niemalże natychmiastowe spotkanie nadawców z odbiorcami, klientów ze sprzedawcami, czy wreszcie pracowników z pracodawcami. Wzajemna komunikacja nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie nowoczesna narzędzia służące skutecznemu „łączeniu”, „odnajdywaniu się” zainteresowanych.

Doskonałym przykładem takiego „użytecznego narzędzia” ułatwiającego wymianę informacji pomiędzy określonymi grupami ludzi jest działający od końca 2007 roku portal szukaj-lektora.pl , który powstał w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie środowiska związanego z szeroko rozumianą nauką języków obcych. Szacuje się, że w Polsce z rynkiem tym związanych jest ok. 10 mln. osób: nauczycieli, lektorów, właścicieli, dyrektorów i pracowników szkół językowych, wreszcie wszystkich chętnych do poszerzania swoich kompetencji językowych. Podstawą sukcesu było stworzenie wygodnej, łatwej w obsłudze i możliwie najszerszej platformy wzajemnej komunikacji pomiędzy lektorami, szkołami językowymi i osobami prywatnymi. Dzięki portalowi szukaj-lektora.pl  znacznie skrócił się „dystans” pomiędzy pracodawcą (szkoła językowa, osoby prywatne), a potencjalnym pracownikiem (lektor).

Dobre rozwiązania to te, na których korzystają wszyscy zainteresowani. Lektor wypełniając swoje elektroniczne CV, tworząc swój szczegółowy profil (zawierający oprócz informacji o wykształceniu m.in. dane dotyczące kompetencji językowych, przygotowania zawodowego, godzin, w których gotów jest podjąć pracę oraz ceny za przeprowadzenie lekcji) zyskuje szansę na znalezienie odpowiedniego pracodawcy. Firmy, w tym głównie szkoły językowe, ale także osoby prywatne zamieszczając swoje ogłoszenia otrzymują możliwość już nie tyle znalezienia, co wyboru najlepszego pracownika na podstawie automatycznie nadsyłanych profili lektorów spełniających określone kryteria. 

Można także wybrać pojedyncze CV osób spełniających  konkretne wymagania i kontaktować się z nimi samodzielnie. Dodatkową, niezwykle istotną zaletą działalności portalu jest wprowadzenie „reguł gry” – określenie zasad współpracy gwarantujących każdej ze stron skuteczną komunikację. Każdy lektor tworząc w trakcie rejestracji własny profil reaguje na wszystkie nadsyłane propozycje pracy. Dzięki temu pracodawca ma pewność, że jego oferta zostanie rozważona, a lektor może liczyć na dużą liczbę ofert spełniających jego oczekiwania. 

edukacja przez życie

Trafiony pomysł, skuteczne rozwiązania systemowe w połączeniu ze stałym monitoringiem powodują, że portal szukaj-lektora.pl  jest efektywnym narzędziem zarówno dla lektorów szukających pracy jak i dla pracodawców szukających lektorów o określonych kwalifikacjach – np. specjalisty Business English, korepetytora z języka niemieckiego dla nastolatka, nauczyciela języka angielskiego do przedszkola, lektora, który przygotuje do matury z rosyjskiego czy francuskiego...  Dzięki portalowi obie strony oszczędzają czas i energię na przeglądanie i zamieszczanie kolejnych ogłoszeń, mogą w łatwiejszy, bezpieczniejszy i bardziej precyzyjny sposób zrealizować swój cel. I dużo szybciej.

Powrót do czasów maszyny do pisania i anonsów prasowych, jednym słowem powrót do „starych” sposobów komunikacji, jakkolwiek możliwy do wyobrażenia, byłby mało racjonalny. Pożegnanie złotego wieku druku i papieru już nastąpiło. Śmiało wkroczyliśmy w diamentową erę informacji elektronicznej. Z rewolucji technologicznej, która dokonała się na naszych oczach skorzystają głównie ci, którzy przystosują się do nowych warunków i tylko ci, którzy nauczyli się sprawnie posługiwać nowymi narzędziami komunikacji.
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie