mLegitymacja na testach

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Smartfony są dziś nieodłącznym towarzyszem uczniów, czy tego chcemy, czy nie. Szkoły nie do końca potrafią jeszcze wykorzystać je jako narzędzie edukacyjne (za mało edukacji, jak bezpiecznie, racjonalnie i kreatywnie korzystać z tych urządzeń), ale być może wkrótce trudniej będzie po prostu "zakazać" ich używania w szkole. W Siedlcach ruszyły testy mLegitymacji szkolnych i studenckich. Zamiast w tradycyjnej formie, dokument wyświetlany jest za pomocą smartfona. Może dzięki takiemu rozwiązaniu, w szkołach pojawi się też więcej inicjatyw uczących młodych ludzi do czego i jak można wykorzystać nowoczesne telefony.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowieda, że docelowo mLegitymacje będą równoprawne z tradycyjnymi wersjami dokumentów. Na razie testy ruszyły w dwóch siedleckich szkołach (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz na miejscowym Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym.

Rozwiązanie jest weryfikowane na ograniczonej liczbie uczniów i studentów; dokument w smartfonie mogą oni okazać w każdym niezbędnym przypadku jak np. konieczność udowodnienia zniżki szkolnej podczas kontroli biletów komunikacyjnych czy podczas korzystania z biblioteki.

Zebrane dane Ministerstwo Cyfryzacji chce wykorzystać podczas planowanego od września pilotażu. "Do tego czasu planowane jest dostosowanie rozwiązań legislacyjnych. Na obecnym etapie nie jest planowane zastąpienie tradycyjnych legitymacji wersją elektroniczną - oba rozwiązania będą funkcjonować równolegle" - deklaruje resort cyfryzacji.

mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka są częścią projektu mDokumenty. W jego ramach w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację mObywatel, która umożliwia użytkownikom pobranie danych osobowych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz wzajemnie przekazywanie ich innym użytkownikom aplikacji. Na obecnym etapie mLegitymacje będą dostępne na urządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0).

Ponadto - zgodnie z rozporządzeniem MEN - już od września wszystkie szkoły szkoły będą miały możliwość wydawania uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub elektronicznej - w postaci plastikowej karty. Koszty e-legitymacji - około 17 zł za egzemplarz - będą pokrywały organy prowadzące szkoły.

(źródło: Kurier Codzienny PAP, opr. własne)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie