Tematy trudne (2) - inspiracje korczakowskie

domena publiczna - Pixabay.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Dziecko – małe dziecko – może trzyletnie. […] Leżało pod murkiem zawinięte w papier. […] Ktoś, zanim wyniósł i ułożył na śniegu – starannie przewiązał mały tłumoczek, tę dziecinną paczuszkę”.

Obchodziliśmy w ostatnich latach ważne rocznice wojenne i w roku 2020 też się z nimi mierzymy, oby czcząc nie tylko wysiłek czy zryw militarny, ale i tragiczne doświadczenia ludności cywilnej. Tematyka Zagładowa zajmuje szczególne miejsce wśród tych doświadczeń i prawdziwa konfrontacja z nią bywa (do jakiegoś stopnia musi być) bolesna.

Mimo nieukrywania „granicznego”, drastycznego kontekstu sytuacyjnego, niektóre teksty Janusza Korczaka, pisane dla dzieci w gettowych czasach, dają jednocześnie przez swój głęboko humanistyczny wymiar wyjątkowe świadectwa moralności i człowieczeństwa. Właśnie pokazywanie tak moralnych (ludzkich) postaw mieszkańców żydowskiej „dzielnicy zamkniętej” to dzisiaj – gdy okrutny wojenny świat kojarzy się przede wszystkim z przemocą, skrajną nędzą i poniżaniem – właściwy sposób budowaniu empatycznej, współczującej relacji z krzywdzonymi.

A trzeba wielkiej delikatności i wrażliwości, by ukazać realia gettowej ulicy i nie stygmatyzować wtórnie tych, którzy musieli w nich żyć. I to się Korczakowi udało na przykład w niezwykłym tekście Dwie trumny. Jakby przyjął na siebie rolę „czułego narratora” (słowa Olgi Tokarczuk bardzo są tu na miejscu), by także nas, „późnych” czytelników, poruszyć… i zostawić zobowiązujące przesłanie.

Dziecko – małe dziecko – może trzyletnie. Widziałem tylko małe jego stopy, małe paluszki nóg.
Leżało pod murkiem zawinięte w papier. […] Nie zauważyłem, nie pamiętam, czy papier był szary, czy czarny. Wiem tylko, że ten papier szary czy czarny bardzo starannie, bardzo troskliwie, bardzo czule, bardzo dokładnie i równo – od dołu, z boków i z góry – przewiązany był sznurkiem. Tylko te palce małej stopy.
Ktoś, zanim wyniósł i ułożył na śniegu – starannie przewiązał mały tłumoczek, tę dziecinną paczuszkę.
Rozumie się, że matka. […]
Chcecie wiedzieć zapewne, dlaczego piszę o tym małym dziecku, gdy tyle innych zmarłych dorosłych, kobiet i mężczyzn, młodszych i starszych – widziałem w bramach i koło muru na wielu różnych ulicach dzielnicy, gdzie ludzie żywi noszą na prawym ramieniu opaskę z niebieską tarczą Dawida”. (Dwie trumny, 1941/42) 

***

Publikacja w ramach cyklu artykułów „Czytając Korczaka”, który powstaje we współpracy Korczakianum - Muzeum Warszawy i redakcji Edunews.pl. Jego celem jest przypomnienie lub odświeżenie myśli pedagogicznej Janusza Korczaka i inspirowanie współczesnych nauczycieli do podążania za Jego podpowiedziami i wskazówkami. Zobacz też:

 

Notka o autorce: Marta Ciesielska jest badaczką i popularyzatorką spuścizny Janusza Korczaka oraz koordynatorką prac Korczakianum - pracowni Muzeum Warszawy (http://korczakianum.muzeumwarszawy.pl/).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie