Zainwestuj w naszą planetę, czyli Dzień Ziemi 2022

fot. Stanisław Czachorowski

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W piątek 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegorocznym hasłem Dnia Ziemi jest "Zainwestuj w nasza planetę". Tak, ochrona naszego domu, naszej biosfery to nie filantropia lub fantasmagorie "ekologów", lecz inwestycja w naszą przyszłość. To ogólnoświatowe święto narodziło się w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Początkowo obchodzone było 21 marca, potem 22 kwietnia. W Polsce dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku.

Dzień Ziemi to jeszcze jedna inicjatywa wynikająca z troski o Ziemię i globalny ekosystem. Tego dnia odbywają się sympozja, warsztaty, akcje i inne wspólne działania, promujące rozwój zrównoważony (ekorozwój). Potrzebna nam wiedza o funkcjonowaniu przyrody, o lokalnym i globalnym wpływie człowieka na przyrodę.

Inwestować możemy indywidualnie jak i instytucjonalnie. Mamy prawo wymagać od rządów i instytucji międzynarodowych by w sposób zorganizowany i długofalowy inwestowały w nasza dobrą przyszłość w postaci troski o Ziemię. To na przykład odchodzenie o paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i inwestowanie w energią odnawialną. Wojna w Ukrainie pokazała dobitnie jak ważne są to działania także z punktu widzenia bezpieczeństwa samej Europy. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to inwestycja w zatrzymanie globalnego ocieplenia klimatu Ziemi.

Inwestować możemy w retencję wody, zwiększanie ilości obszarów zadrzewionych. Mogą to być także działania indywidualne i inwestowanie w zmianę stylu życia. Posadź drzewo, załóż łąkę kwietną, zwiększ recykling i zmniejsz koszty recyklingu. Potrzebne są nawet drobne działania, np. odkręcenie korka i zgniecenie plastykowej butelki zanim wyrzucić do pojemnika z segregowanymi odpadami (zmniejszasz objętość odpadów i ułatwiasz dalsze procesy recyklingu). Wymagaj od własnego rządu, samorządu i od siebie samego. To Twoje święto o Twoja przyszłość.

Można zainwestować, np. w dzień bez samochodu. Lub we własną edukację by wiedzieć więcej i rozumieć procesy zachodzące wokół nas. Bądź odporny na demagogię denialistów różnej maści. Ale do tego potrzeba więcej rzetelnej wiedzy i wysiłku w analizowanie upowszechnianych treści. Licz swój ślad węglowy i ślad wodny, czyli sprawdź jaki skutek na emisję dwutlenku węgla i zużycie wody wywiera Twoja konsumpcja.

Nawet z pozoru banalna sąsiedzka czy szkolna akcja sprzątania terenów w mieście, na wsi i w dzikiej przyrodzie ma głęboki sens. Po pierwsze to element współpracy i samoorganizacji społecznej, po drugie to okazja by przemyśleć i dyskutować o naszej konsumpcji i gospodarce odpadami, po trzecie to coś konkretnego dla naszej przyrody. To nie tylko efekt estetyczny, ale i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze.

Każda inwestycja wymaga rzetelnej wiedzy, współpracy międzyludzkiej i woli działania. Pomyśl o tym w czasie Dnia Ziemi. 22 kwietnia można coś zacząć lub zintensyfikować dotychczasową aktywność. Każdy może coś zrobić i każdy może wymagać mądrych, rządowych czy korporacyjnych działań inwestowania w naszą planetę (nasz dom!).

Ja wysieję trochę nasion roślin łąkowych pod moim blokiem, zasadzę kilka drzewek. Drobne działania, które przyczynią się do zwiększonej sekwestracji węgla w glebie oraz pozytywnie wpłyną na czynną ochronę bioróżnorodności na terenach zurbanizowanych, łagodzenie negatywnych skutków wysokiej temperatury w miastach oraz ochronę przed pyłem i hałasem w mieście. Nie tylko jednego dnia. Działania i inwestowanie potrzebne są każdego dnia i w każdym miejscu. Nie będę stał biernie z boku.

I Ty także zainwestuj w nasza planetę, nasz ekosystem, nasz dom w szerokim znaczeniu tego słowa. Zainwestuj w jakość życia Homo sapiens.

 

Notka o autorze: Stanisław Czachorowski jest biologiem, ekologiem, nauczycielem i miłośnikiem filozofii przyrody, profesorem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi blog Profesorskie Gadanie: https://profesorskiegadanie.blogspot.com.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie