Marlena Dietrich uczy niemieckiego

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Drama jest uznawana za jedną z najbardziej atrakcyjnych metod edukacyjnych. Właśnie na niej i na teatrze oparty jest nowatorski projekt nauczania języka niemieckiego z piosenkami Marleny Dietrich. The Blue Angel – zapożyczający nazwę z jednego z najgłośniejszych filmów z udziałem tej gwiazdy – to wymyślony w Polsce spektakl edukacyjno-artystyczny, który wnosi nową jakość do nauki języka i jest świetnym przykładem zastosowania edutainment w nauczaniu.(C) prodeutsch.pl

The Blue Angel to interaktywne przedstawienie edukacyjno-artystyczne mające na celu popularyzację języka niemieckiego oraz poszerzenie wiedzy z zakresu kultury, tradycji i zwyczajów krajów niemieckojęzycznych, jak również przełamywanie barier komunikacyjnych w tym języku.

Spektakl prezentuje historie życia słynnej niemieckiej aktorki w kontekście wydarzeń historycznych. Nauka języka niemieckiego odbywa się w sposób wykraczający poza ramy tradycyjnych form kształcenia językowego. W przedstawieniach teatralnych materiał dydaktyczny w formie piosenek prezentowany jest w języku polskim i niemieckim. Na ekranie znajdującym się na scenie wyświetlane są teksty utworów w języku oryginalnym. Podczas spektaklu lektorka języka niemieckiego, która wciela się w postać Marleny Dietrich porusza się pomiędzy widzami, widzowie zapraszani są na scenę i biorą czynny udział w spektaklu, śpiewając piosenki wraz z artystami. Dzięki temu, że granice pomiędzy sceną a widownią zacierają się, łamią się też bariery komunikacyjne. 

Inicjatorką projektu jest Marlena Uziębło, lektorka języka niemieckiego, która współtworzony projekt z profesjonalnymi muzykami. Projekt w aktywny sposób wspiera nauczycieli i osoby uczące się języka niemieckiego. Oparty na metodzie dramy motywuje uczniów, przynosząc im pozytywne doświadczenia w nauce języka niemieckiego. The Blue Angel opiera się na idei nauki poprzez zabawę oraz na interakcji z publicznością, dlatego jest dobrze  przyjmowany przez widownię. Projekt przyczynił się do zwiększenia zainteresowania językiem niemieckim w społeczności lokalnej (Siedlce i okolice), a także zmotywował młodzież do nauki tego jezyka. W przyszłości planowane jest zaangażowanie uczniów, którzy śpiewaliby piosenki razem z artystami biorącymi udział w spektaklu.

The Blue Angel został nagrodzony certyfikatem EUROPEAN LANGUAGE LABEL – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Więcej informacji na stronie www.prodeutsch.pl.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym) 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie