Rodzinne drzewko świąteczne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nadchodzą wreszcie długo oczekiwane święta. Odpoczywamy po zakupach, przygotowaniach, gorączce przedświątecznej. Prezenty wręczone i rozpakowane, potrawy ugotowane i upieczone, mamy nareszcie czas dla siebie, rodziny przyjaciół. Czym teraz zająć dzieci, jeśli za oknem śniegu brak? A może by tak rodzinny stół wykorzystać nie tylko do zastawiania go talerzami i pysznościami?fot. sxc.hu

Dzieci ucieszą się jeśli znajdziemy czas i ochotę do zagrania w gry planszowe. Na pewno każdy ma swoje ulubione i czas wolny jest znakomitą okazją, żeby do nich wrócić. Zwłaszcza, że mamy coraz więcej ciekawych gier rodzinnych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie i najbliższych.

A może wspólne świąteczne dzieło?

Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem, gdy spotyka się cała rodzina. Warto taką okazję wykorzystać do stworzenia drzewka genealogicznego, gdy mamy pod ręką niezastąpione źródła informacji o naszych krewnych. Babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie, przyjaciele przy okazji takiej zabawy na pewno opowiedzą nam o przeszłości rodziny niejedną ciekawostkę, którą trzeba uchronić od zapomnienia.

Co nam będzie potrzebne? Wystarczy duży arkusz papieru i kolorowe przybory do pisania. Możemy oczywiście narysować tradycyjne drzewo, ale nie ograniczajmy swojej rodzinnej kreatywności. A jakby naszą rodzinkę umieścić na choince, wszak świętujemy Boże Narodzenie? Może pokoleniami rozmieścimy się na pięterkach rozłożystej jodełki? Możemy też dopasować do każdego odpowiednią ozdobę. Pradziadkowie mogą być najważniejszymi gwiazdami, dziadkowie bombkami, rodzice piernikowymi sercami, dzieci aniołkami. Na takim drzewku znajdzie się miejsce zapewne dla przyjaciół naszej rodziny, ważnych dla nas osób. Narysujmy dla każdego z nich przedmiot, która naszym zdaniem do nich pasuje, charakteryzuje ich. Poświęćmy czas w naszych wspomnieniach osobom, których nie ma wśród nas. Oni oczywiście na naszej rodzinnej choince mają mieć wyjątkowe miejsce. Drzewko nabierze jeszcze bardziej wyjatkowego charakteru, jeżeli na małych karteczkach dokleimy informacje o sobie i osobach nam bliskich, napiszmy o ich ulubionych potrawach, grach, zabawach, zasługach i śmiesznostkach.

Bądźmy kreatywni także w Święta. Potraktujmy drzewko jak zabawę, dajmy każdemu pole do popisu. Zostaną nam miłe wspomnienia i oryginalna pamiątka.

Wesołych Świąt!

Notka o autorce: Anna Grzegory jest logopedą w Szkole Podstawowej nr 182 w Łodzi i członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi własny serwis edukacyjny logofigle.pl. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i jest na licencji CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...
Ppp napisał/a komentarz do Sprawdzian 13+ i Domowe Zasady Ekranowe
Autorzy chyba nigdy nie byli dziećmi i nie wiedzą, jak może wyglądać egzekucja tych wskazań. Rozumie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie