Rodzinne drzewko świąteczne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nadchodzą wreszcie długo oczekiwane święta. Odpoczywamy po zakupach, przygotowaniach, gorączce przedświątecznej. Prezenty wręczone i rozpakowane, potrawy ugotowane i upieczone, mamy nareszcie czas dla siebie, rodziny przyjaciół. Czym teraz zająć dzieci, jeśli za oknem śniegu brak? A może by tak rodzinny stół wykorzystać nie tylko do zastawiania go talerzami i pysznościami?fot. sxc.hu

Dzieci ucieszą się jeśli znajdziemy czas i ochotę do zagrania w gry planszowe. Na pewno każdy ma swoje ulubione i czas wolny jest znakomitą okazją, żeby do nich wrócić. Zwłaszcza, że mamy coraz więcej ciekawych gier rodzinnych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie i najbliższych.

A może wspólne świąteczne dzieło?

Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem, gdy spotyka się cała rodzina. Warto taką okazję wykorzystać do stworzenia drzewka genealogicznego, gdy mamy pod ręką niezastąpione źródła informacji o naszych krewnych. Babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie, przyjaciele przy okazji takiej zabawy na pewno opowiedzą nam o przeszłości rodziny niejedną ciekawostkę, którą trzeba uchronić od zapomnienia.

Co nam będzie potrzebne? Wystarczy duży arkusz papieru i kolorowe przybory do pisania. Możemy oczywiście narysować tradycyjne drzewo, ale nie ograniczajmy swojej rodzinnej kreatywności. A jakby naszą rodzinkę umieścić na choince, wszak świętujemy Boże Narodzenie? Może pokoleniami rozmieścimy się na pięterkach rozłożystej jodełki? Możemy też dopasować do każdego odpowiednią ozdobę. Pradziadkowie mogą być najważniejszymi gwiazdami, dziadkowie bombkami, rodzice piernikowymi sercami, dzieci aniołkami. Na takim drzewku znajdzie się miejsce zapewne dla przyjaciół naszej rodziny, ważnych dla nas osób. Narysujmy dla każdego z nich przedmiot, która naszym zdaniem do nich pasuje, charakteryzuje ich. Poświęćmy czas w naszych wspomnieniach osobom, których nie ma wśród nas. Oni oczywiście na naszej rodzinnej choince mają mieć wyjątkowe miejsce. Drzewko nabierze jeszcze bardziej wyjatkowego charakteru, jeżeli na małych karteczkach dokleimy informacje o sobie i osobach nam bliskich, napiszmy o ich ulubionych potrawach, grach, zabawach, zasługach i śmiesznostkach.

Bądźmy kreatywni także w Święta. Potraktujmy drzewko jak zabawę, dajmy każdemu pole do popisu. Zostaną nam miłe wspomnienia i oryginalna pamiątka.

Wesołych Świąt!

Notka o autorce: Anna Grzegory jest logopedą w Szkole Podstawowej nr 182 w Łodzi i członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi własny serwis edukacyjny logofigle.pl. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i jest na licencji CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kinga napisał/a komentarz do Nauczyciele – luka pokoleniowa
To prawda. Bardzo dobry artykuł. Młodzi nauczyciele w polskich szkołach są niemile widziani, a jeśli...
Ppp napisał/a komentarz do Polacy coraz bardziej obojętni na ekologię?
Co w tym dziwnego? Ekologia musi być wprowadzana w życie tak, by była dla ludzi prosta, tania i nie ...
Ppp napisał/a komentarz do Nauka języka obcego w polskich szkołach
Czyli nic się nie zmieniło, odkąd przestałem chodzić do szkoły - ta nadal uczy gramatyki i słówek, o...
Ppp napisał/a komentarz do Odciążenie uczniów od myślenia?
Wystarczy nie oduczać myślenia i zadawania pytań - to jednak zadanie dla podstawówek. Jeśli uczeń zg...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Poczucie sprawstwa jest ważne. Gdy daję studentom możliwość wyboru czasem są zaskoczeni. Pozytywnie....
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Pomysły na efektywne i wartościowe kończenie nauki w roku szkolnym
Przydatne pomysły, niektóre stosuję, inne dopiero wypróbuję. Na studentach. Mam na myśli wszystkie t...
Ppp napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Dobre chęci, jak widzę, są - problem w tym, że o wszystkim WAŻNYM decyduje MEN, o mniej ważnych dyre...
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Po wyborach. Co dalej z polską edukacją?
2,5 milionowa Warszawa (podobnie Kraków i inne duże metropolie) miała ponad 80-procentową frekwencję...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie