Starożytny Rzym na wyciągnięcie ręki

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edutainment Google Earth proponuje rozwiązanie dla wszystkich, których nudzą tradycyjne lekcje historii starożytnej. Dzięki współpracy z Institute for Advanced Technology in the Humanities (IATH) oferuje nową galerię. Dzięki Ancient Rome 3D można odwiedzić starożytny Rzym, zrekonstruowany dzięki trójwymiarowej grafice i cofnąć się do czasów jego świetności.
 
Jak dotąd, uczniowie i studenci zainteresowani archeologią, czy historią sztuki musieli zadowolić się ilustracjami w podręcznikach i żmudnymi teoretycznymi wywodami. Nawet podróżując do Wiecznego Miasta trudno spodziewać się zbyt wielu dobrze zachowanych oryginalnych budowli. Na szczęście z pomocą przychodzi grafika komputerowa. Zainteresowane osoby zamiast wysilać swoją wyobraźnię, mogą udać się w  wirtualną podróż po Rzymie w takim kształcie w jakim istniał w 320 roku naszej ery. A wszystko to w przestrzeni trójwymiarowej.

Ancient Rome 3D to nowa zakładka dostępna w popularnym programie Google Earth. Jest bardzo łatwa w obsłudze i dostępna w ramach standardowego programu. Została wyprodukowana przez  Institute for Advanced Technology in the Humanities z Wirginii, a jej bazą jest model o nazwie “Rome Reborn”, zawierający ponad 6,7 tysiąca trójwymiarowych budynków i 250 historycznych miejsc, które odwiedzający powinni poznać.  

Google Earth już wcześniej umożliwiał oglądanie trójwymiarowych budowli, ale to pierwszy raz, kiedy na mapie znalazło się starożytne miasto. Twórcy modelu musieli pokonać wiele przeszkód, żeby współczesne położenie miasta nie zakłóciło poprawnej rekonstrukcji starożytnych budowli, szczególnie ze względu na zmiany jakie na przestrzeni wieków zaszły w ukształtowaniu terenu. Sama wizyta w mieście jest na pewno ciekawym doświadczeniem, ale twórcy Ancient Rome poszli o krok dalej – nauczyciele ze Stanów mogą wziąć udział w konkursie na oryginalne plany lekcji, niekoniecznie związane z historią i sztuką. Curriculum Competition to pierwsza taka inicjatywa Google, ale pewnie nie ostatnia. Przedsmak możliwości, które daje Ancient Rome dostępny jest w formie krótkiej prezentacji:
 
 
(Źródło: Google LatLong)
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie