Kości do gry mają wielorakie zastosowanie w szkole. Możemy je wykorzystać na różnych przedmiotach, niekoniecznie tylko nauczając / ucząc się matematyki. Można grać w kości z piktogramami (rozwijając wyobraźnię i umiejętności językowe) czy w kości sylabowe, zgłoskowe (ćwicząc wymowę), nie tylko sześciościennymi, ale też dziesięciościennymi. Można do nich wymyślić najróżniejsze scenariusze gier i zabaw. Zatem grajmy, aby się uczyć!
Najlepiej będzie jednak zacząć je szerzej wykorzystywać w matematyce do rozwijania umiejętności liczenia. Umieszczając operacje matematyczne jako element gry dla dzieci tworzymy zupełnie inną atmosferę nauki i zyskujemy inną jakość edukacji, w porównaniu do tradycyjnych technik powtarzania np. tabliczki mnożenia w celu zapamiętania. W grze dochodzi coś jeszcze – uczniowie nie tylko lubią taki sposób uczenia się, ale także mogą stosować rozmaite strategie, poszukując odpowiedzi. Pojawiają się też emocje, które sprzyjają zaangażowaniu w naukę.
O tym, jak możemy grać w szkole w kości, opowiadały podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2016 dwie nauczycielki – Sabina Piłat i Anna Grzegory z grupy Superbelfrzy Mini. Dzięki odpowiednio przygotowanym planszom (np. dostępnych w Printotece), możemy stosować rozmaite warianty gry i sprawić, że dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie nie będą wcale uczniom się nudzić. Zobaczmy:
Zainteresowanych kostkami zachęcamy do odwiedzin bloga www.kostkinamatmie.edu.pl, w którym znaleźć można wiele pomysłów na ciekawe i rozwijające gry dla dzieci.
Przypominamy także, że na rynku publikacji są dostępne dwie ciekawe pozycje omawiające zastosowanie kości w nauczaniu – zob. Zagraj w kości na matematyce oraz Gry matematyczne w szkole.
***
Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a szczególnie nauczycielki wczesnoszkolne działające w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).