Wakacje to dobry czas dla nauczyciela, aby poćwiczyć coś nowego, odmiennego od rutynowych czynności, może nawet coś szalonego… Dlaczego by zatem nie zacząć rysować własnych myśli? Może odkryjemy w sobie talent? Przenoszenie na papier naszych myśli wbrew pozorom nie jest wcale trudne, a w dodatku przynosi nam ogromną satysfakcję. To także świetne narzędzie dydaktyczne – opowiadała o nim Agata Baj w 9-tym webinarze Superbelfrów.
„Zacznij od prostych rzeczy” – mówi Agata Baj. Jeśli już zdecydujemy się spróbować, „na początek, ważne by nie odkładać na potem a zacząć rysować już dziś.”. Oto trzy pierwsze kroki:
Ważne jest, abyśmy używali form wyrazu plastycznego, wizualnego przedstawiania myśli, abyśmy myślą nadawali formę, kształt. Abyśmy „myśleli mięśniami”, rejestrowali myślenie, używając ręki. A to po to, abyśmy mieli szansę oglądania naszego myślenia, widzieli narysowaną, napisaną formę (myślenie wzrokiem), co daje szansę przerodzenia się widzenia w myślenie refleksyjne, pytajne - Wiesław Karolak.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru:
I jeszcze oddamy głos Agacie - dla tych, którzy zdecydowali się zacząć:
Co nam będzie potrzebne?
Narzędzia, jakie na start mogą być pomocne to cienkopisy kolorowe, cienkopisy kreślarskie.
Linki do dodatkowych treści, które wspomniałam w webinarium:
- Teoria podwójnego kodowania w kontekście percepcji czytanego tekstu;
- Fragment pierwszego rozdziału książki Luigi Mengato;
- Przykłady notatek wizualnych;
- Karty emocji do pobrania (link jest w tekście wpisu blogowego) są karty w j. angielskim oraz w j. włoskim.
- Książki o których mówiłam to słowniki wizualne marki Bikablo, autorzy: Mike Rodhe, Dan Roam
Skąd czerpać inspiracje?
Od czego zacząć? Ucz się jak dziecko – naśladuj innych. Podpatruj rysowane notatki innych, chodź na warsztaty z myślenia wizualnego i nie czekaj, zacznij już dziś! Polecam Ci szczególnie dwa miejsca, w których znajdziesz wiele inspiracji:
- PINTEREST: to wirtualna tablica, na której znajdziesz wiele przykładów, od prostych do bardzo zaawansowanych. Po utworzeniu własnej, wirtualnej tablicy przypniesz do niej każdą grafikę, która Cię zainteresuje. Inspiruj się!!! Szukaj słów kluczy: myślenie wizualne, visualthinking, sketchnoting, graphic recording, bikablo, lettering…
- FACEBOOK: Oto kilka interesujących miejsc i osób:
- Klaudia Tolman i jej grupa: Myślenie Wizualne (Ryślenie);
- Piotr Poznański – Sketchnotowanie, czyli ilustrowanie idei;
- Szkoła Praktyków Wizualnych prowadzona przez Danutę Kitowską i Agnieszkę Halamę;
- MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting… – to moje miejsce na Facebooku.
Zaglądaj, ucz się, naśladuj, inspiruj. Wszystkie te osoby prowadzą warsztaty z myślenia wizualnego w różnych miastach Polski. … A i koniecznie dziel się swoimi dziełami ze światem, to bardzo mobilizuje do systematycznych ćwiczeń.
Notka o autorce: Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog. Absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli. Właścicielka marki eduBAJ, prowadzi grupę na facebook: MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting... Autorka poradnika Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w. Publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym Edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP. W niniejszym artykule wykorzystano fragmenty podsumowania webinaru opublikowanego w blogu Superbelfrów.
Ostatnie komentarze