Muzykujmy, a nie uczmy teorii muzyki

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia

Nauczanie muzyki w polskiej szkole jest mocno zaniedbane, chyba na każdym etapie kształcenia. Poniekąd wynika to z tego, że nie uczymy muzykowania, a zamiast tego najczęściej pojawia się teoria muzyki. Muzyka zaczęła przypominać kolejny przedmiot przeładowany faktami i informacjami nie mającymi żadnego znaczenia dla rozwijania umiejętności muzycznych. Czy można to zmienić?

Muzyka, jako przedmiot praktyczny i rozwijający w sposób szczególny mózg, ale i kompetencje społeczne, może być rozwijana w każdej szkole, trzeba tylko zmienić podejście i nieco podszkolić się z różnych technik i metod. W dzisiejszych czasach mamy wspaniałe warunki do rozwijania umiejętności muzycznych – a to dzięki technologiom IT. Wykorzystanie instrumentów muzycznych razem z programami komputerowymi lub aplikacjami na tabletach i smartfonach, daje wspaniałe rezultaty. Mamy sporo ciekawych programów dostępnych w sieci i w programach, z pomocą których można muzykować.

Spróbujmy zawalczyć o to, aby muzyka w szkole nie kojarzyła się z testami i historią muzyki, ale głównie z zabawami muzycznymi. A tych mamy do wyboru do koloru, o czym opowiadał podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Piotr Kaja, kompozytor, edukator, nauczyciel muzyczny.

To wystąpienie trzeba zobaczyć! Zapraszamy:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Fundacja OrangeSqulaDrOmnibusEduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie