iPod Your English albo inny język

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneJednym z owoców globalizacji jest możliwość doświadczania różnorodności kultur i języków świata. Dzięki nowoczesnym narzędziom multimedialnym każdy może stworzyć własną, indywidualną bibliotekę cyfrową, w której mogą znaleźć się setki materiałów cyfrowych służących osobistemu rozwojowi. Dobrym przykładem jest kształcenie języków obcych.
 
Globalizacja i postęp technologiczny przyczyniają się do tworzenia nowego modelu nauczania, dzięki któremu możemy osiągać znacznie wyższe stopnie doskonałości językowej. Jeśli chcemy – możemy być w każdej chwili zanurzeniu w środowisko języka obcego, którego chcemy się uczyć. Już prawie każdego na ziemi. Wystarczy sięgnąć do Internetu, poświęcić kilka godzin na znalezienie interesujących nas materiałów i... zgrać na własny odtwarzacz multimedialny. Z nim możemy udać się w dowolnym kierunku, słuchając i oglądając oryginalne materiały w wybranym przez nas języku, prawdopodobnie już na każdy temat, który nas interesuje.

Globalizacja kreuje z jednej strony popyt na inne kultury, z drugiej światowa ekonomia wymaga raczej ponadpodstawowej znajomości angielskiego (kto wie, może w niedługim czasie i chińskiego). Nic więc dziwnego, że jednym z narzędzi, które robi wielką karierę w edukacji jest iPod. Podobnie jak inne wielofunkcyjne odtwarzacze multimedialne (także inteligentne telefony komórkowe, czyli np. iPhone), jest to idealne narzędzie do nauki języków. Takie narzędzia dają możliwość korzystania z plików audio i wideo, a te bardziej zaawansowane, również przeglądania stron internetowych, czytania dokumentów tekstowych, korzystania z różnych gier, zabaw i łamigłówek wspierających naukę.

Coraz więcej firm stara się wykorzystać to narzędzie, aby poszerzyć zakres usług oferowanych konsumentom. Amerykańska Penton Overseas stworzyła właśnie – specjalnie pod kątem możliwości iPoda - narzędzia służące do nauki 22 języków, które można pobrać prosto ze strony internetowej. Nauka mobilna staje się faktem i kto wie, czy niedługo nie zastąpi tradycyjnych lekcji z lektorem. W końcu nauka języka to głównie komunikacja, a nią możemy uprawiać i doskonalić wszędzie, niekoniecznie przy biurku czy szkolnej ławce. Obserwujemy raczej początek procesu włączania nowoczesnych narzędzi multimedialnych w rytm nauki i prawdopodobnie obraz kształcenia języków za kilka lat będzie zupełnie inny niż dzisiaj.

„Dzisiejsi studenci języków obcych wymagają takich produktów edukacyjnych, które biorą pod uwagę ich codzienne potrzeby i style życia.” – mówi Tom McGrew, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju w Penton Overseas. „Widząc jak popularne stają się iPody, głupio byłoby nie rozszerzać i produkować nowe zasoby na nie przeznaczone. A w dodatku wiele z nich opiera się na treściach, które są w użytku od wielu lat, niektóre z nich sprzedały się w ilości 3 milionów egzemplarzy płyt CD.”

„Nie potrzebujemy być przywiązani tylko do komputera, aby uczyć się języków.” – przekonuje McGrew. „Taką samą wiedzę jak z pomocą komputera możemy zdobywać korzystając z naszego przenośnego iPoda, gdziekolwiek jesteśmy i kiedy tylko chcemy(...) Dbamy o to, aby każdy użytkownik, który korzysta z naszych produktów, otrzymywał materiały zarówno audio, jak i wideo, bo to przyspiesza uczenie się i zwiększa jego skuteczność.”

(Źródło: PR Web)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie