Młodzież o ubóstwie i wykluczeniu społecznym

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneNIE WYKLUCZAM! – tak brzmi hasło tegorocznego konkursu dla młodzieży, już po raz czwarty organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tematyka konkursu nawiązuje do trwającego Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Swoje prace uczniowie mogą nadsyłać do 17 października.
 
Ubóstwo, choroba, czasem splot okoliczności spycha na margines społeczeństwa wiele osób, które mijamy każdego dnia. Ważne, aby ich dostrzegać i pomagać – to podstawowy cel konkursu NIE WYKLUCZAM! organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce.
 
"Naszym głównym założeniem jest uwrażliwienie młodych ludzi na zjawisko ubóstwa i wykluczenia społecznego ze względu na niepełnosprawność i wiek." – mówi Agnieszka Średniawa z Przedstawicielstwa KE, koordynatorka konkursu. "Chcemy zachęcić młodzież do konkretnego działania, do wyciagnięcia ręki w stronę osób, które same sobie nie poradzą."
 
Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. By walczyć o nagrody – cyfrowe aparaty fotograficzne i wycieczkę do Brukseli – uczestnicy muszą stworzyć trzyosobowy zespół, który będzie pracował pod opieką nauczyciela. "Chodzi nam o to, aby młodzież potrafiła dostrzec w najbliższym otoczeniu przejawy wykluczenia społecznego ze względu na stan materialny, niepełnosprawność i wiek." – podkreśla Agnieszka Średniawa.
 
Uczniowie mają także przedstawić swoje pomysły na projekt, którego realizacja – przy udziale młodych ludzi – pomogłaby w skutecznej walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w ich środowisku. Istotnym elementem powinno być wskazanie możliwości, jakie w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem oferuje Unia Europejska.
 
Uczestnicy konkursu mogą przygotować swoje prace w formie eseju, prezentacji, fotoreportażu lub wideoreportażu. Gotowe prace należy nadsyłać do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej do 17 października 2010 roku. Zostaną one ocenione przez jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej i PKE. Jury wybierze trzy najlepsze prace w każdej kategorii (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Lista laureatów zostanie ogłoszona 20 listopada 2010 r.
 
NIE WYKLUCZAM! - to już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W 2007 roku prace konkursowe nawiązywały do pytania "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?". Druga edycja pt. "Europa Wielu Kultur" była związana z obchodzonym w 2008 r. Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. W 2009 r. wypadała piąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, dlatego konkurs „Przybij piątkę!” nawiązywał do tego wydarzenia oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. 
 
Partnerem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w organizacji konkursu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej (patronat honorowy), Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
 
Więcej wiadomości o konkursie oraz regulamin można znaleźć na stronie internetowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie