Młodzież o ubóstwie i wykluczeniu społecznym

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneNIE WYKLUCZAM! – tak brzmi hasło tegorocznego konkursu dla młodzieży, już po raz czwarty organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tematyka konkursu nawiązuje do trwającego Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Swoje prace uczniowie mogą nadsyłać do 17 października.
 
Ubóstwo, choroba, czasem splot okoliczności spycha na margines społeczeństwa wiele osób, które mijamy każdego dnia. Ważne, aby ich dostrzegać i pomagać – to podstawowy cel konkursu NIE WYKLUCZAM! organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce.
 
"Naszym głównym założeniem jest uwrażliwienie młodych ludzi na zjawisko ubóstwa i wykluczenia społecznego ze względu na niepełnosprawność i wiek." – mówi Agnieszka Średniawa z Przedstawicielstwa KE, koordynatorka konkursu. "Chcemy zachęcić młodzież do konkretnego działania, do wyciagnięcia ręki w stronę osób, które same sobie nie poradzą."
 
Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. By walczyć o nagrody – cyfrowe aparaty fotograficzne i wycieczkę do Brukseli – uczestnicy muszą stworzyć trzyosobowy zespół, który będzie pracował pod opieką nauczyciela. "Chodzi nam o to, aby młodzież potrafiła dostrzec w najbliższym otoczeniu przejawy wykluczenia społecznego ze względu na stan materialny, niepełnosprawność i wiek." – podkreśla Agnieszka Średniawa.
 
Uczniowie mają także przedstawić swoje pomysły na projekt, którego realizacja – przy udziale młodych ludzi – pomogłaby w skutecznej walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w ich środowisku. Istotnym elementem powinno być wskazanie możliwości, jakie w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem oferuje Unia Europejska.
 
Uczestnicy konkursu mogą przygotować swoje prace w formie eseju, prezentacji, fotoreportażu lub wideoreportażu. Gotowe prace należy nadsyłać do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej do 17 października 2010 roku. Zostaną one ocenione przez jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej i PKE. Jury wybierze trzy najlepsze prace w każdej kategorii (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Lista laureatów zostanie ogłoszona 20 listopada 2010 r.
 
NIE WYKLUCZAM! - to już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W 2007 roku prace konkursowe nawiązywały do pytania "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?". Druga edycja pt. "Europa Wielu Kultur" była związana z obchodzonym w 2008 r. Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. W 2009 r. wypadała piąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, dlatego konkurs „Przybij piątkę!” nawiązywał do tego wydarzenia oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. 
 
Partnerem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w organizacji konkursu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej (patronat honorowy), Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
 
Więcej wiadomości o konkursie oraz regulamin można znaleźć na stronie internetowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie