Szkoły logują się na ludowo

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneHistoria i symbolika haftu kaszubskiego, kalendarz świąt łemkowskich, tajemnice architektury przysłupowej, współczesne tradycje odpustowe czy słownik gwary śląskiej - to tylko przykłady projektów uczniowskich realizowanych przez szkoły z całej Polski w ramach programu EtnoLog - zaloguj się na ludowo! prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
 
EtnoLog – zaloguj się na ludowo! to program edukacyjny, w ramach którego młodzi mieszkańcy wsi i miasteczek odkrywają, badają i twórczo rozwijają tradycje ludowe swojej miejscowości. Wychodzą ze szkoły i angażują się w życie społeczności lokalnej, dostrzegając i doceniając oryginalność, specyfikę i bogactwo kultury duchowej i materialnej, którą przez stulecia tworzyli ich przodkowie. Zwracają uwagę na przemiany, jakie zachodzą w tradycyjnej i współczesnej kulturze wsi, widoczne np. w obrzędowości rodzinnej czy dorocznej, oraz szukają zanikających często zwyczajów i tradycji. Wyniki swoich badań, obserwacji i odkryć prezentują w Internecie, przedstawiając je mieszkańcom innych regionów Polski. 

To już druga edycja programu, który w ubiegłym roku szkolnym cieszył się ogromnym zainteresowaniem – uczniowie z całej Polski zrealizowali ponad 60 tematycznych projektów, a wirtualna etnograficzna mapa Polski (dostępna pod adresem EduTuba.pl) wypełniła się wpisami młodych EtnoLogów. 

Jak rozpocząć prace w EtnoLogu?
Wybierzcie zjawisko, budowlę lub element kultury ludowej, który wyróżnia Wasz region spośród innych. Zastanówcie się, jakie działania możecie podjąć, aby wybrane zjawisko nie zaginęło, żeby pamięć o nim przetrwała lub żeby stało się popularne wśród młodych mieszkańców okolicy. Przeanalizujcie możliwości, rozpiszcie plan działania, zastanówcie się, do kogo warto zwrócić się o pomoc. Przejdźcie do działania - zróbcie wywiad z najstarszymi mieszkańcami, nakręćcie film o tradycjach w Waszym regionie, zróbcie zdjęcia magicznych miejsc w okolicy. Podzielcie się efektami pracy z innymi: zorganizujcie spotkanie, wystawę, projekcję filmu, a następnie zamieśćcie informacje na wirtualnej etnograficznej mapie Polski!

Dla nauczycieli i uczniów realizujących projekty etnograficzne Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało bogaty pakiet wsparcia. Na jesieni na uczestników programu czekają m.in. regionalne szkolenia dla nauczycieli, spotkania z etnografami dla uczniów, internetowa gra EtnoBingo, a także barwne EtnoShow – prezentacja projektów uczniowskich w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na którą organizatorzy zaproszą najbardziej aktywne zespoły.

Wszystkie działania proponowane w ramach programu EtnoLog-zaloguj się na ludowo! są bezpłatne, a każdy zarejestrowany nauczyciel otrzyma na adres szkoły pakiet powitalny z publikacją pomocniczą i materiałami edukacyjnymi ułatwiającymi realizację tematów etnograficznych w trakcie zajęć.

Rozejrzyjcie się wokół siebie i zrealizujcie projekt na temat miejscowych tradycji, obrzędów lub kultury materialnej. Przeszukajcie strychy, posłuchajcie opowieści dziadków, przyjrzycie się dorocznemu cyklowi świętowania w Waszym regionie, spójrzcie na codzienny świat oczami EtnoLogów!
 
Program realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. W. Dynowskiego i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. 
 
Nauczyciele zainteresowani kulturą regionalną i etnografią mogą zgłaszać pomysły na projekty uczniowskie jeszcze przez miesiąc. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl/etnolog


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie