Muzobus pojedzie w Polskę

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Urszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz to tylko niektórzy ambasadorzy wakacyjnego, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Muzykoteki Szkolnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego MUZOBUS, który odwiedzi miasta w całej Polsce i zaprosi do udziału w nowoczesnych warsztatach z zakresu edukacji muzycznej i twórczej pracy z dźwiękiem.(C) Narodowy Instytut Audiowizualny

Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy, bibliotekarze i studenci kierunków pedagogicznych zainteresowani edukacją muzyczną z małych i średnich miast będą mieli szansę wziąć udział w letnim projekcie kształceniowym MUZOBUS, przygotowanym przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl) i Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W szesnastu miastach w całej Polsce odbędą się jednodniowe, nowoczesne warsztaty pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu tzw. narzędzi TIK, a więc technologii informacyjno-komunikacyjnych, do montażu dźwięku, metod aktywizujących w nauczaniu muzyki czy podstaw rytmiki. Zajęcia dostarczą prostych narzędzi pozwalających w niestandardowy sposób pracować z dziećmi i młodzieżą, pokazując, że muzyka może kryć się wszędzie. Inspiracją do opracowania programu warsztatów był cykl filmów edukacyjnych w reż. Piotra Stasika, przygotowany dla Muzykoteki Szkolnej z udziałem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mini dokumenty pokazują jak w przyjemny i często odmienny od konwencjonalnej edukacji muzycznej sposób, można wprowadzić młodzież początkowo niechętną muzyce w jej intrygujący świat.

Młodzi nie tylko odwiedzają filharmonie, spotykają kompozytorów, poznają budowę instrumentów, wykonują również zaskakujące, tylko pozornie mało muzyczne zadania: z cyfrowymi dyktafonami wyruszają na ulice miast w poszukiwaniu codziennych, znajomych wszystkim dźwięków, z których jak się okaże powstać może prawdziwy utwór muzyczny.

Zakończenie warsztatów w ramach akcji MUZOBUS nie będzie jednak zakończeniem projektu. Nauczyciele i edukatorzy biorący udział w szkoleniu stworzą łącznie 16 mini-etiud muzycznych utkanych z dźwięków ich miast zmiksowanych z rozpoznawalnymi melodiami danego regionu. Etiudy zostaną wydane na płycie CD wyprodukowanej przez Piotra Waglewskiego (EMADE). Nagrania zostaną również naniesione na aplikację internetową „Muzyczna Mapa Polski” dostępną w portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl).

Warsztaty dla edukatorów odbędą się w następujących miastach: Wieluniu 21.06, Żyrardowie 24.06, Chełmie 27.06, Suwałkach 01.07, Starachowicach 09.07, Tarnowie 10.07, Sanoku 11.07, Czechowicach-Dziedzicach 17.07, Opolu 18.07, Częstochowie 19.07, Malborku 25.07, Elblągu 26.07, Toruniu 02.08, Szczecinie 05.08, Gorzowie Wielkopolskim 06.08 oraz Legnicy 23.08.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Muzykoteki Szkolnej w zakładce MUZOBUS. Podczas warsztatów wykorzystywany będzie program do montażu dźwięku Audacity, który można bezpłatnie pobrać w internecie i wykorzystywać podczas pracy z uczniami.

Nauczyciele biorący udział w szkoleniu otrzymają certyfikat pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, który mogą przedstawić starając się o awans zawodowy.

Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się m.in.: Magdalena Kruszewska-Pulcyn - pedagog zajmująca się rytmiką i kształceniem słuchu dzieci, młodzieży i dorosłych; Izabela Miśkiewicz - absolwentka m.in. licznych szkoleń z zakresu edukacji muzycznej np. Międzynarodowego Seminarium Rytmiki Delacroze’a; Michał Górczyński - pedagog i instrumentalista, specjalizujący się w grze na klarnecie basowym; Krzysztof Cybulski - twórca niestandardowych narzędzi do przetwarzania dźwięku oraz obiektów i instalacji łączących dźwięk, sztuki wizualne i nowoczesną technologię czy Krzysztof Topolski - elektroakustyczny improwizator, autor prezentacji, wykładów i warsztatów poświęconych muzyce współczesnej i sztuce dźwięku.

To jednak nie wszystkie atrakcje jakie przygotowali organizatorzy projektu. Mieszkańcy wszystkich miast, do których zawita MUZOBUS, przede wszystkim dzieci, młodzież i ich opiekunowie, będą mogli wybrać się do plenerowego kina by wraz z bohaterami filmów Muzykoteki Szkolnej odbyć inspirującą wyprawę w świat sal koncertowych, brzmienia instrumentów oraz na ulice miasta, by i tam odnaleźć i tworzyć muzykę - na szklanych przedmiotach czy kołach od roweru. Dużą atrakcją będzie też możliwość zdigitalizowania prywatnych kaset magnetofonowych, zawierających własne składanki z ulubionymi utworami czy udawane audycje radiowe. Każdy kto przyniesie swoje nagrania będzie mógł po chwili otrzymać je na nośniku cyfrowym - płycie CD.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzykoteka Szkolna oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Partnerami akcji MUZOBUS są: Program 1 Polskiego Radia, Young Digital Planet, IBM oraz Studio Miniatur Filmowych. Lokalnymi partnerami MUZOBUSA są instytucje samorządowe oraz instytucje kultury. Ambasadorami projektu zostali: Urszula Dudziak, Artur Rojek, Paula i Karol, Dorota Miśkiewicz i Kasia Stankiewicz.

(Źródło: Narodowy Instytut Audiowizualny)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie