Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie tylko jednym z najciekawszych polskich muzeum, ale również jednym z najbardziej interaktywnych. Od dziś można je również odwiedzać w sieci. Uruchomiony został serwis 1944.wp.pl, który jest, jak zapowiadają twórcy serwisu, tylko pierwszą odsłoną projektu Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie tej nowoczesnej interaktywnej strony Powstania Warszawskiego, stwarza zupełnie nowe możliwości edukacji historycznej, chociaż raczej dla zaspokojenia indywidualnej ciekawości i pogłębienia wiedzy niż na lekcjach szkolnych. Wirtualne zwiedzanie najlepiej wychodzi na ekranie własnego komputera, gdyż wówczas można się zatrzymać na dowolny czas przy eksponatach, które najbardziej skupiają uwagę zwiedzających. Być może o dodatkowych materiałach dla szkół organizatorzy pomyślą na etapie dalszych prac nad rozwojem serwisu.
Prace nad uruchomieniem platformy dla Muzeum Powstania Warszawskiego trwały blisko dwa lata. Budowanie interaktywnej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego podzielone zostało na etapy. Podziału dokonano według kluczowych wydarzeń oraz dat związanych z przebiegiem Powstania Warszawskiego. Realizacja projektu wymagała zaangażowania wielu specjalistów - historyków i informatyków, którzy wspólnymi siłami stworzyli unikalną internetową ekspozycję muzealną. Użyto m.in. trójwymiarowych zdjęć wszystkich eksponatów, znajdujących się w Muzeum Powstania Warszawskiego tak, aby internauta mógł obejrzeć je z dowolnej strony.
W sieci dostępne są m.in. informacje dotyczące przygotowań do godziny „W”, prezentowane są kolejne dni walk, powstańcze kroniki filmowe i zdjęcia (wchodzą one w skład projektu Pierwsze Dni). Ponieważ pojemność sieci jest znacznie większa niż możliwości budynków, w których znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego, stąd też w Internecie możemy zobaczyć znacznie więcej eksponatów niż w samym muzeum – dostępna jest na przykład inscenizacja online pokazująca, w jaki sposób drukowano powstańczą prasę.
Serwis zawiera również listę nazwisk uczestników Powstania zapisaną na Murze Pamięci, który znajduje się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten sposób za pomocą wyszukiwarki internetowej możliwe jest odnalezienie każdego spośród blisko 10 000 nazwisk znajdujących się na murze.
Projekt wirtualnemuzeum.1944 jest innowacyjnym programem realizowanym przez Fundację Grupy TP, której celem jest przeniesienie do Internetu zasobów najciekawszych polskich muzeów.