Zajęcia z symulatorem starości, ćwiczenia na wózkach inwalidzkich czy spotkania z pełnymi pasji osobami z niepełnosprawnością – w taki sposób blisko 800 gimnazjalistów z 30 szkół w Wielkopolsce zostało wdrożonych do aktywnych działań wolontariackich na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Młodzież zrzeszona w Szkolnych Klubach Wolontariatu nie czekała długo, by wykorzystać nabytą wiedzę oraz umiejętności. Przez okres roku szkolnego zrealizowała blisko 100 inicjatyw wolontariackich!
„Program powstał w odpowiedzi na problem związany z ograniczoną aktywnością społeczną wśród nastolatków. Gimnazjaliści to uczniowie, dla których okres dojrzewania jest bardzo burzliwy. Jest to czas poszukiwania pomysłu na siebie i własną tożsamość, szukania akceptacji w społeczeństwie, a także próbowania nowych rzeczy i swoich sił w nowych sytuacjach. Wiemy, że młodzież potrzebuje przy tym motywacji i wsparcia. Jesteśmy przekonani, że to dzięki naszemu projektowi mogą przekonać się, jak wiele można zyskać pomagając innym oraz jak wiele dobrego można zdziałać pracując w grupie. Wierzymy, że w przyszłości staną się świadomymi obywatelami i wrażliwymi na potrzeby osób starszych i osób z niepełnosprawnościami" – przekonuje Ryszard Michalski, Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, realizatora programu.
Program edukacyjny został oparty cyklu czterech spotkań, podczas których młodzież mogła założyć na siebie symulator starości (kombinezon ograniczający ruchy, wzrok i słuch).
"Nasz symulator starości posiada funkcję umożliwiającą pokazanie uczniom choroby Parkinsona. Myślę, że dzięki prostym ćwiczeniom, takim jak próba czytelnego podpisania się na blankiecie pocztowym czy podniesienie kubka z kawą, uczniowie poczuli na własnej skórze z czym na co dzień boryka się osoba starsza i chora." – mówi Ryszard Michalski. Dzięki merytorycznemu wsparciu Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przekazaliśmy młodzieży wiedzę dotyczącą aktywnego starzenia się, potrzeby łamania stereotypów osób starszych panujących w społeczeństwie – tzw. ageizmie. Skłaniając do przemyśleń i projektowania swojego życia na etapie starości uwrażliwiliśmy ich także w tym obszarze.
Kolejne spotkanie z przedstawicielami Fundacji Podaj Dalej czy Fundacji Wózkowicze.pl pomogło młodzieży skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę, przekonania czy nawet uprzedzenia związane z niepełnosprawnością. "Natomiast podczas ćwiczeń na wózkach inwalidzkich uczniowie dowiedzieli się także jak pomagać osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Jestem przekonana, że poznanie zasad savoir-vivre na pewno pomoże gimnazjalistom rozpoznać potrzeby tych osób i ośmieli ich do częstszej pomocy." – dodaje Małgorzata Cieślak, koordynator programu Wolontariat z Klasą.
Obecnie Szkolne Kluby Wolontariatu (SKW) działają na terenie Wielkopolski już w 30 szkołach. Prowadzone są przez przeszkolonych przez specjalistów nauczycieli – Szkolnych Opiekunów Wolontariatu. W SKW czynnie udziela się blisko 800 wolontariuszy i wolontariuszek. Szkolenia, w których wzięli udział miały na celu wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności pomocy osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Bezsprzecznie okazały się one sukcesem, gdyż w roku szkolnym 2015/2016 młodzież podjęła się realizacji blisko 100 inicjatyw wolontaryjnych skierowanych do lokalnej społeczności i instytucji społecznych. Szkolne Kluby Wolontariatu przeprowadziły dwukrotnie zbiórkę żywności dedykowaną najbardziej potrzebującym - pierwszą w okresie Świąt Bożego Narodzenia, drugą przed Świętami Wielkanocy.
Zwieńczeniem projektu było wypracowanie przez młodzież własnej definicji słowa szacunek oraz przeprowadzenie kampanii społecznej w tym obszarze. Młodzież w efekcie skierowała do społeczności lokalnej (rówieśników, mieszkańców miejscowości) 30 takich kampanii. Wolontariusze wystosowali bardzo przemyślany i wartościowy przekaz dotyczący szeroko pojętego szacunku wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
Młodzież swoje dokonania przez cały okres trwania projektu dokumentowała w specjalnie dla nich przygotowanych dziennikach wolontariusza. Posługiwali się także legitymacjami Wolontariusza z Klasą. Każdy Szkolny Klub Wolontariatu otrzymał gablotę, dzięki której informował o swoich poczynaniach oraz zachęcał kolejnych gimnazjalistów do wkroczenia w szeregi Wolontariuszy z Klasą.
W ostatnich dniach wolontariusze-gimnazjaliści wspierają swoich młodszych kolegów i koleżanki ze Szkolnych Klubów Wielkoducha (działających w ponad 30 szkołach podstawowych w Wielkopolsce) w akcji charytatywnej WIELKODUCHY i pomagają im szyć maskotki, które trafiają na internetowe aukcje. Dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu i narzędzi dydaktycznych dla dzieci niewidomych z Ośrodka w Owińskach. Szczegóły akcji dostępne są pod adresem www.siepomaga.pl/wielkoduchy.
Projekt "Wolontariat z Klasą" realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Realizatorem Projektu jest Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, a partneruje mu Fundacja PODAJ DALEJ.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla Demokracji.
Wraz z nowym rokiem szkolnym do programu Wolontariat z Klasą zaproszone zostaną kolejne placówki – tym razem w szczególności oferta kierowana będzie do szkół ponadgimnazjalnych z terenu Wielkopolski. Swoje zgłoszenia lub zapytania dotyczące udziału w nowej edycji można kierować pod adresem mailowym:
Zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku na rozwijanie wolontariatu w szkołach w ramach programu „WOLONTARIAT Z KLASĄ”.
Wystarczy w odpowiednim miejscu w deklaracji podatkowej wpisać nr KRS: 0000218555
Zgromadzone w ten sposób fundusze pozwolą na realizowanie programu w kolejnych szkołach!