„Duży pies nie szczeka” to inicjatywa edukacyjna Stowarzyszenia Willa Decjusza, której celem jest zwalczanie dyskryminacji i mowy nienawiści oraz promocja tolerancji oraz wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i kultury u młodzieży z małych miejscowości. Improwizacja teatralna i wspólne muzykowanie przeciwko mowie nienawiści? To działa!
Warsztaty w gimnazjach, które są głównym elementem projektu odbyły się na Podhalu i na Helu, od Spiszu do Mazur, poprzez Małopolskę, Dolny Śląsk i Podlasie… w całej Polsce, zawsze w niewielkich miejscowościach.
"Wyszliśmy z założenia, że walka z mową nienawiści, a właściwie wrogości i pogardy, musi się zacząć na lokalnym poziomie. Nie ma co walić w kółko haseł "Szanujmy Żydów i Romów", lepiej po prostu pokazać, co by było, gdyby było się na ich miejscu." - mówi w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Joanna Pawluśkiewicz, pisarka, scenarzystka i improwizatorka, pomysłodawczyni warsztatów.
Efekty wykorzystania podczas warsztatów metody improwizacji teatralnej były imponujące – wzrost otwartości, integracji, poczucia własnych możliwości uczniów zauważyli także nauczyciele, którzy chcą kontynuować te techniki na swoich lekcjach.
Filmy z warsztatów, a także ich podsumowanie można zobaczyć na kanale YouTube Willi Decjusza:
Wspólne muzykowanie to także bardzo ważna część warsztatów. Wspólnie z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem i zespołem Pogodno gimnazjaliści przygotowali m.in. "najbardziej pozytywną piosenkę w Polsce":
W ramach podsumowania projektu „Duży pies nie szczeka” powstał podręcznik, w którym znajduje się omówienie metody, technik i gier do wykorzystywania na zajęciach z młodzieżą, a także artykuły prowadzących i ekspertów.
Wszystkie materiały znajdują się na stronie www.nieszczeka.pl
Projekt realizowany został w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
(Źródło: Stowarzyszenie Willa Decjusza)