Ogarniamy inżynierię

fot. Małgorzata Rabenda

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wprawdzie są już wakacje, ale my wciąż „ogarniamy” miniony rok szkolny. W czerwcu, w naszej szkole – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubsku – realizowaliśmy projekt interdyscyplinarny „Energia i wiatr” w ramach programu „Ogarnij Inżynierię” Fundacji Katalyst Engineering, która działa non-profit w ramach grupy White Star Foundation.

Udział w projekcie interdyscyplinarnym to był czas znakomitej zabawy ale przede wszystkim kształtowanie kompetencji przyszłości takich jak wykorzystanie nowych technologii, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, programowanie, modelowanie 3D.

W Projekcie współpracowali nie tylko uczniowie ale też nauczyciele kilku przedmiotów. To był czas wzajemnego uczenia się, wspólnego poznawania rzeczy nowych, dotąd nieznanych. Czas przełamywania lęków i oporów przed technologią. Nauczyciel w projekcie pełnił rolę tutora, organizował pracę uczniów, moderował spotkania, dbał o atmosferę sprzyjającą uczeniu się, motywował do poszukiwań, wskazywał źródła, ale nie podawał gotowych rozwiązań.

Taki model pracy wdraża uczniów do wysiłku intelektualnego, daje swobodę działania, nie narzuca jedynego słusznego rozwiązania, w końcu pozwala kształcić umiejętność uczenia się, która w XXI wieku jest kluczem do sukcesu.

Parę słów o poszczególnych modułach projektu:

Moduł dla klasy IV – „Tajemnice zielonych dachów” porusza aspekty związane ze składnikami pogody, uczy korzystania z narzędzi pomiarowych oraz pokazuje inżynieryjne rozwiązania dotyczące budowy ekologicznych osiedli.

Moduł dla klasy V – „Energia i wiatr” to szereg zajęć lekcyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z rodzajami i źródłami energii, ze szczególnym naciskiem na energię wiatrową i turbiny wiatrowe.

Moduł składa się z kilkunastu jednostek lekcyjnych, które można realizować na poszczególnych przedmiotach. My zdecydowaliśmy się na tak zwane dni projektowe, podczas których każda z klas realizowała zadania w grupach pod okiem kilku nauczycieli – przyrody, matematyki, informatyki, techniki i plastyki. Scenariusze lekcji kładą duży nacisk na zajęcia praktyczne, konstruowanie, eksperymentowanie i prototypowanie. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję poznać technologię druku 3D – najpierw projektując a następnie drukując modele turbin wiatrowych. Do projektowania wykorzystaliśmy darmowy program 123D Design, do obsługi drukarki posłużył nam Matter Control.

Realizacja projektu była dla nas wszystkich znakomitym doświadczeniem, które zamierzamy kontynuować w nowym roku szkolnym. Praca w modelu STEAM, czyli interdyscyplinarne podejście łączące przyrodę, technikę, inżynierię, sztukę i matematykę, to zaangażowanie uczniów w rozwiązywanie realnych problemów, nauka przez doświadczanie, to odkrywanie zależności i prawidłowości w sposób dla dziecka naturalny.

 

Notka o autorce: Małgorzata Rabenda jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku i członkiem społeczności Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów - licencja CC-BY-SA.

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie