Popisali się talentem

fot. Shutterstock

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Znamy laureatów konkursu literackiego „Popisz się talentem”. Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski napisali blisko pięć tysięcy niesamowitych opowiadań pełnych pasji, ciekawości świata i wrażliwości na problemy innych. Tym samym po raz kolejny udowodnili, że są pokoleniem z ogromnym talentem i potencjałem. Historie opisane przez młodych autorów już jesienią znajdą się w wyjątkowej książce wydanej dla ich rówieśników przez Nową Erę.

Zasady konkursu były proste. Trzy historie napisane przez Rafała Witka, znanego pisarza powieści dla dzieci, zakończone w kulminacyjnym momencie. Zadaniem uczniów zgłaszających się do rywalizacji było wymyślenie dalszej części opowieści. „Popisz się talentem” dawał szerokie pole do działań. Udział w konkursie mógł wziąć każdy uczeń szkoły podstawowej, bez względu na wiek. I jak się okazuje wielu z nich skorzystało z tej możliwości obalając jednocześnie stereotyp, że dzieci nie czytają i nie interesują się literaturą. – Ogromnie byłam ciekawa ich prac. Taki duży przedział wiekowy, cała Polska, opowiadania nadesłane w ramach konkursu naprawdę dały wiarygodny obraz poziomu młodych pisarek i pisarzy w naszym kraju – komentuje Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”, jedna z jurorek konkursu. – Po lekturze morza słów mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić – jest dobrze. Dzieci będące pod troskliwą opieką dorosłych są mądre, wrażliwe i oczytane. To bardzo miła prognoza na przyszłość – dodaje.

I rzeczywiście, liczba zgłoszeń do konkursu, niespełna 5000 prac z całego kraju, przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatora. – Wszystkie te prace pokazują, jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy, jak twórcze są dzieci i z jaką łatwością przychodzi im dzielenie się swoją pasją z innymi – komentuje Małgorzata Jankowska z wydawnictwa Nowa Era, organizatora konkursu. – Najbardziej zaskoczyła mnie dojrzałość, z jaką młodzi pisarze definiowali problemy i potrzeby w swoim świecie, ale i w świecie nas, dorosłych. Dzieci są świetnymi obserwatorami – dodaje. I właśnie dlatego tak ciężko było wyłonić zwycięzców, których prace znajdą się w wydanej na jesieni książce. Po burzliwych obradach jury finalnie wybrało 24 laureatów, po dwunastu z dwóch kategorii wiekowych (1- 3 oraz 4-6 klasa szkoły podstawowej), 30 wyróżnień i jedno Grand Prix.

To ostatnie przypadło w udziale Brunowi Lentesowi, szóstoklasiście z Warszawy, który napisał poruszającą historię spotkania dwójki dzieci: zdrowej dziewczynki z chłopcem dotkniętym zespołem Downa. – Tekst Bruna zachwycił nas zręcznością, z jaką podejmuje ważny i trudny temat funkcjonowania osób chorych w społeczeństwie – komentuje Rafał Witek, przewodniczący jury konkursowego. – Jest w tym tekście empatia, wrażliwość, delikatność, a jednocześnie „normalność”. Dzięki temu zabiegowi łatwiej czytelnikowi zrozumieć, że „chory” jest taki sam jak „zdrowy”, ma podobne potrzeby, lęki i nadzieje – dodaje. Jednocześnie pisarz zwraca uwagę na świat przedstawiony w opowiadaniu przez młodego autora. Jest on pełen wartości takich jak odpowiedzialność, życzliwość, gotowość do niesienia pomocy oraz zrozumienia potrzeb innych. – Bruno pokazał rzeczywistość, w której każdy z nas chciałby żyć na co dzień – twierdzi Rafał Witek.

O czym jeszcze pisały dzieci? O relacjach rodzinnych, potrzebie akceptacji w grupie, przyjaźni, swoim wyobrażeniu jak to jest być dorosłym, samodzielności i wierze we własne możliwości. Przekrój prac konkursowych pokazał, że uczniowie szkół podstawowych mają niezwykłą łatwość w formułowaniu ciekawej i wciągającej narracji, interesują się podróżami w czasie, zagadkami historycznymi, mają niezwykle bogatą wyobraźnię i wiedzą, że warto być dobrym, bo dobro zawsze wraca. Wielu bohaterów konkursowych opowiadań znajduje na swojej drodze magiczne przedmioty lub postacie, które stają się przyczynkiem do niesamowitych przygód.

Patrząc na wszystkie zgłoszone opowiadania można więc śmiało powiedzieć, że konkurs „Popisz się talentem” to nie tylko zbiór fascynujących historii, które zostaną wydane w książce, ale także prawdziwy obraz umiejętności i ogromnej wrażliwości na świat, jaką mają polskie dzieci. Możliwe, że w przyszłości nazwiska laureatów konkursu znajdziemy na listach książkowych bestsellerów.

Szczegółowe wyniki konkursu dostępne są na stronie http://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

 

Źródło: Wydawnictwo Nowa Era

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

  • Written by Ola
    Bardzo ciekawy artykuł. Ciesze się, że na niego trafiłam. Wcześniej nie wiedziałam o tych specjalnyc...
  • Written by Administrator
    A nie jest to przypadkiem "wkład" mediów (w tym społecznościowych) poszukujących sensacji i dziury w...
  • Written by Ppp
    Z drugiej strony mamy przykład z wiosny, kiedy wprowadzono zakaz zadawania zadań domowych. W mediach...
  • Written by Ppp
    Jaki procent nauczycieli jest w stanie skończyć lekcję pięć minut przed dzwonkiem, by coś takiego pr...
  • Written by Ppp
    Problemem jest obowiązek szkolny. Skoro wszyscy chodzili do szkoły, to wszyscy mają wspomnienia doty...
  • Written by Robert Raczyński
    Ja również dziękuję Pani za uzupełnienie i zapewniam, że też pokładam nadzieje w edukacji - inaczej ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie