Reedukacja. pl - nowy wortal dla rodziców i nauczycieli

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjne Już od miesiąca działa serwis, którego celem jest stworzenie banku wiedzy na temat różnych trudności w uczeniu się – takich jak dysgrafia, dyskalkulia, czy dysleksja. Portal skierowany jest do nauczycieli i rodziców, którzy będą mogli pogłębić wiedzę na temat problemów, które nawet po zdiagnozowaniu, nadal są w Polsce bagatelizowane.
 
Baza materiałów i forum wymiany doświadczeń
Baza materiałów dydaktycznych tworzona jest przez ekspertów z dziedziny pedagogiki, w tym przez wykładowców uczelni wyższych. Dostęp jest bezpłatny i każdy może przyczynić się do jego rozwoju. "Pomysł stworzenia Reedukacja.pl to przede wszystkim efekt obserwacji zjawisk, które w negatywny sposób wpływają na rozwój naszego społeczeństwa. Aby temu zapobiec konieczna jest znajomość problematyki dysfunkcji, a także zgłębianie przez nauczycieli i rodziców zagadnień dotyczących przyczyn niepowodzeń szkolnych u dzieci i młodzieży. Dzięki temu zwiększy się szansę na wczesne podjęcie stosownych działań, przy których nasz serwis będzie pełnił rolę doradczą" - tłumaczy Daniel Łazuga w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Informacyjnej. Dodał, że jego celem jest stworzenie portalu społecznościowego, w którym użytkownicy będą mogli wymieniać się wzajemnie doświadczeniami. Według niego szczególnie ważne jest uświadomienie rodzicom, że samo zaświadczenie o dysleksji, dyskalkulii czy innym zaburzeniu, powinno być początkiem żmudnej i wymagającej pracy z dzieckiem.

Platforma Reedukacja.pl składa się z pięciu działów, w których znaleźć można objaśnienia terminologii związanej z podejmowaną problematyką, materiały dydaktyczne - ćwiczenia, testy oraz ciekawe porady, wybrane pozycje fachowej literatury tematycznej, listę konferencji i szkoleń, w tym informacje o studiach podyplomowych. Dodatkowo serwis umożliwia dostęp do ogólnopolskiej wyszukiwarki specjalistów, która zawiera aktualne dane kontaktowe m.in. do poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz do pracowników naukowych zajmujących się omawianymi zagadnieniami. Zawartość merytoryczną tworzą specjalistyczne artykuły, w których można znaleźć informacje o dysleksji rozwojowej, ADHD, ADD, czy zaburzeniach mowy.
 
Cel działania
Przyczyny występowania problemów w nauce nie są do końca jednoznacznie określone. Po części są związane z komplikacjami w czasie ciąży oraz porodu, ale też mogą być efektem niewłaściwej edukacji dzieci, które mało czasu poświęcają na prace manualne, takie jak rysowanie czy wycinanie z papieru, oraz niechętnie sięgają po książki i słowo pisane. Niezależnie od powodów, widać doskonale, jak wiele można zmienić systematyczną i przemyślaną pracą z dzieckiem. Ale do tego potrzebna jest fachowa wiedza, dostęp do której jest bardzo utrudniony.

Reprezentująca wortal Anna Tchorzewska, w wypowiedzi dla PAP, podkreśla wyjątkowość serwisu Reedukacja.pl. Jak wyjaśnia, Internet zdominowany jest przez strony stowarzyszeń, towarzystw, fundacji, gabinetów terapii dziecięcej, publicznych i niepublicznych poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz przez prywatne witryny internetowe osób mających wiedzę, doświadczenie i chęci do dzielenia się nimi. Do opracowań docierają jednak nieliczni, ponieważ domeny te najczęściej nie są pozycjonowane w wyszukiwarkach internetowych, co znacząco wydłuża drogę do nich. Nowy wortal ma zmienić tę sytuację. Oprócz tego będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie osób mieszkających w regionach, gdzie dostęp do specjalisty jest z różnych powodów utrudniony i wymiana doświadczeń z innymi osobami za pomocą takiej platformy może się okazać bezcenna.

(Na podstawie PAP - Nauka w Polsce)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie